Olejek z drzewa herbacianego zyskuje na popularności z każdym kolejnym rokiem. To olejek eteryczny pozyskiwany z drzewa herbacianego, który sprawdza się m.in. przy problemach z trądzikiem. Skutecznie eliminuje pierwsze oznaki przeziębienia i pomaga nam wrócić do pełni zdrowia. Właśnie z tego względu często gości w naszych domach i mieszkaniach. Co najważniejsze możemy go stosować na wiele różnych sposobów, a mianowicie w formie zewnętrznej, łącząc go z innymi substancjami czy też samodzielnie. Dobór metody zależy od konkretnej przypadłości. Zawsze możemy to skonsultować z doświadczonym specjalistą, aby mieć pewność, że dokonaliśmy słusznej decyzji. Olejek z drzewa herbacianego przydaje się również podczas masażu, więc warto mieć go pod ręką.
Olejek z drzewa herbacianego – czym się charakteryzuje? Kluczowe właściwości
Powinniśmy mieć na uwadze to, że olejek z drzewa herbacianego niesie za sobą wiele różnych zalet. Wystarczy wymienić w tym miejscu właściwości antyseptyczne, a to ze względu na obecność związków fenolowych i terpenów. Jeśli zastanawiamy się nad tym, dlaczego warto sięgnąć po omawiany olejek z drzewa herbacianego musimy mieć pełną świadomość tego, że jest to specyfik, który odznacza się następującymi właściwościami:
- działanie przeciwgrzybicze – regularne stosowanie olejku z drzewa herbacianego skutkuje tym, że grzyby są niszczone i pozbawione stabilności. Tym samym można się ich pozbyć i zadbać o swój organizm,
- działanie przeciwbakteryjne – dochodzi do zniszczenia błony komórkowej bakterii, co skutkuje tym, iż nie jesteśmy narażeni na ich szkodliwe działanie,
- działanie przeciwwirusowe – zabezpieczamy się przed negatywnym oddziaływaniem rozmaitych wirusów,
- działanie przeciwzapalne – jesteśmy w stanie zapobiec poważnym i groźnym stanom zapalnym.
Nic dziwnego, że stosowanie olejku z drzewa herbacianego jest jak najbardziej polecane, lecz najpierw musimy się dowiedzieć w jaki sposób to robić i kiedy nie powinniśmy sięgać po wskazany wyżej olejek. Porozmawiajmy na ten temat z wykwalifikowanymi specjalistami, a w krótkim czasie pozbędziemy się wszelkich wątpliwości.
Jakie zastosowanie ma olejek z drzewa herbacianego? Kiedy się po niego sięga?
Olejek z drzewa herbacianego ma bardzo szerokie zastosowanie, a mianowicie sięgamy po niego przy masażach oraz w aromaterapii. Pełni też nieocenioną rolę w branży kosmetycznej.
Swoją popularność olejek z drzewa herbacianego zawdzięcza przede wszystkim temu, iż z jego pomocą możemy pozbyć się bólu gardła czy też pierwszych oznak przeziębienia. Działanie przeciwdrobnoustrojowe doprowadza do tego, że jest to jeden z podstawowych składników preparatów służących do inhalacji górnych dróg oddechowych. Opisywany olejek znajdziemy w różnych maściach i kremach do skóry, dlatego też prędzej czy później natrafimy na niego np. w sieci internetowej.
Sięganie po olejek z drzewa herbacianego ma bardzo duży sens zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zwalczyć zmiany trądzikowe, stany zapalne skóry oraz łupież. W takim przypadku stosujemy go samodzielnie (bez sięgania po inne specyfiki) i miejscowo. W niektórych przypadkach taki olejek może się sprawdzić w kuracji przeciwko świerzbowi, ale warto to najpierw skonsultować z alergologiem lub dermatologiem.
Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby olejek z drzewa herbacianego został dodany m.in. do nawilżaczy powietrza lub też do prania. Dzięki temu mamy pewność, że ubrania będą pachnące, a w całym pomieszczeniu zacznie się unosić przyjemna woń. Jeśli mamy taką potrzebę olejek możemy również dodać do kąpieli (wystarczy zaledwie kilka kropel).
Czy zawsze można korzystać z olejku z drzewa herbacianego? Przydatne informacje
Zastanówmy się w tym miejscu nad tym, czy zawsze można korzystać z oleju z drzewa herbacianego. Nie w każdym przypadku jest to wskazane, a to ze względu na to, iż występuje w nim wysokie stężenie substancji aktywnych. To właśnie z tego powodu zaleca się stosowanie olejku z drzewa herbacianego jedynie miejscowo, a nie na dużych partiach skóry. Warto dostosować się do takich wskazówek, aby nie narazić się na żadne przykre konsekwencje. Niekiedy niewłaściwe użytkowanie olejku może skutkować delikatnymi podrażnieniami, świądem i pieczeniem skóry. Wsłuchujmy się w porady specjalistów i nigdy ich nie bagatelizujmy.
Przeciwwskazaniem do stosowania olejku z drzewa herbacianego może być reakcja alergiczna na jakikolwiek inny olejek eteryczny. W takim przypadku powinniśmy zacząć być podejrzliwi. Sięganie po omawiany specyfik na własną rękę nie zawsze jest dobrym pomysłem, więc niekiedy wypada się z tym wstrzymać. Olejek z drzewa herbacianego nie powinien być stosowany przez:
- dzieci do 6. roku życia,
- kobiety w ciąży,
- kobiety karmiące piersią,
- osoby cierpiące na astmę i epilepsję,
- osoby zmagające się z silnymi alergiami.
Dbajmy o własne zdrowie i nigdy nie działajmy w pośpiechu, bo szybko może się okazać, że łatwo sobie zaszkodzimy. Wizyta u specjalisty to najlepsze na co możemy się zdecydować, aby mieć pewność, że olejek z drzewa herbacianego będzie przez nas stosowany we właściwy sposób.
Olejek z drzewa herbacianego – czy warto się na niego zdecydować?
Jak widać trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto sięgać po olejek z drzewa herbacianego. Problemem może się okazać brak dostatecznej wiedzy, ale zawsze możemy ją zdobyć u doświadczonych fachowców. Dużo zależy od indywidualnego przypadku, zaistniałych przypadłości oraz zamierzonych celów.
Olejek z drzewa herbacianego ma swoje zalety, jak i wady. Z pewnością pomoże nam przy przeziębieniach i eliminowaniu stanów zapalnych, ale nie powinien być stosowany na dużych partiach skóry.
Olejek z drzewa herbacianego – krótkie podsumowanie
Najwyższa pora na krótkie podsumowanie artykułu o olejku z drzewa herbacianego. Miejmy świadomość tego, że jest to znany od wielu lat olejek eteryczny, który pozyskuje się ze wspomnianego drzewa herbacianego. Często gości w naszych domach i mieszkaniach, a to ze względu na jego szerokie zastosowanie. Możemy go stosować samodzielnie (miejscowo), zewnętrznie i łącząc specyfik z innymi substancjami.
Co ważne olejek z drzewa herbacianego odznacza się właściwościami antyseptycznymi, a to m.in. ze względu na obecność związków fenolowych i terpenów. To również gwarancja działania przeciwgrzybiczego (grzyby są pozbawiane stabilności i niszczone), przeciwbakteryjnego (ochrona przed uciążliwymi i groźnymi bakteriami, dochodzi do zniszczenia błony komórkowej bakterii), przeciwwirusowego (zabezpieczenie przed szkodliwymi wirusami) i przeciwzapalnego (zapobieganie i eliminowanie stanów zapalnych).
Pamiętajmy o tym, że olejek z drzewa herbacianego może być stosowany podczas masażu i aromaterapii. Pełni też ważną rolę w branży kosmetycznej. Dzięki niemu pozbędziemy się bólu gardła i pierwszych oznak przeziębienia. Ponadto jest to jeden z głównych składników preparatów do inhalacji górnych dróg oddechowych. Może być też dodawany do kąpieli, nawilżaczy powietrza i prania. Jeśli zależy nam na stosowaniu miejscowym (samodzielnym) możemy go wykorzystać przy zmianach trądzikowych, łupieżu i stanach zapalnych skóry.
Nie zawsze sięganie po olejek z drzewa herbacianego będzie dobrym pomysłem, a to ze względu na obecność wysokiego stężenia substancji aktywnych. Z tego powodu powinniśmy go stosować jedynie miejscowo, a nie na dużych obszarach skóry (niewłaściwa kuracja może doprowadzić do delikatnych podrażnień, pieczenia skóry lub świądu). Nie powinny po niego sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci do 6. roku życia, osoby cierpiące na astmę i epilepsję oraz osoby zmagające się z silnymi alergiami. Przed zastosowaniem olejku z drzewa herbacianego możemy udać się po poradę do specjalisty. Odwiedźmy np. alergologa lub dermatologa. Przeciwwskazaniem do jego stosowania może być też reakcja alergiczna na jakikolwiek inny olejek eteryczny.