Zero waste to coraz bardziej popularna idea, która towarzyszy nam praktycznie na każdym etapie życia. Opiera się w dużej mierze na zmniejszeniu produkcji odpadów oraz zużycia zasobów naturalnych. Ważną rolę odgrywa również przetwarzanie tych elementów, które zostały już wcześniej wytworzone i można z nich ponownie skorzystać. To przeciwstawianie się niszczeniu szeroko pojętej natury, za co odpowiadają przede wszystkim nierozsądnie działający ludzie. Życie zgodnie z ideą zero waste wymaga pewnych wyrzeczeń i zmiany dotychczasowych nawyków, ale może przynieść wymierne korzyści, np. dla otaczającego nas środowiska. Warto wypróbować to na własnym przykładzie i jednocześnie namówić do zmian swoich najbliższych oraz znajomych.
Zero waste – co tak właściwie wiemy na ten temat?
Konsumpcyjny styl życia nie prowadzi do niczego dobrego, dlatego wypadałoby nawiązać z nim równorzędną walkę. Dzięki idei zero waste możemy skutecznie chronić środowisko, zredukować ilość generowanych odpadów czy też ograniczyć zanieczyszczanie natury. Oczywiście wszystko musi mieć “ręce i nogi”. Zero waste to nic innego jak połączenie odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji, odzyskiwania produktów i materiałów oraz ich ponownego wykorzystania.
Omawiana koncepcja może mieć pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na nasze zdrowie i samopoczucie. Co najważniejsze idea ta powinna być propagowana przez cały czas, a nie jedynie przez krótką chwilę (np. kilka tygodni).
Zero waste – jakie są podstawowe założenia?
Zastanówmy się teraz nad podstawowymi założeniami koncepcji zero waste. Zaliczymy do nich z całą pewnością:
- brak wytwarzania zbędnych odpadów,
- tworzenie produktów, które będzie można wykorzystywać w obiegu zamkniętym,
- znaczne ograniczenie zużycia materiałów,
- produkowanie i korzystanie z trwałych materiałów,
- możliwość powtórnego wykorzystywania materiałów,
- możliwość odzyskiwania produktów i energii,
- minimalizowanie resztek z procesu produkcji,
- brak wsparcia dla systemów, które nie dbają o ochronę środowiska i natury.
Jak widać założenia są dość proste i należy ich bezwzględnie przestrzegać, lecz nie wszyscy potrafią się do tego dostosować. Jeśli idea zero waste ma przynieść pożądane skutki potrzebne są rozwiązania systemowe. Kluczowe jest to, aby rezygnować z produktów, które generują sporą ilość odpadów i zaśmiecają środowisko oraz zminimalizować liczbę przedmiotów, które towarzyszą nam na co dzień. Wcale nie musimy posiadać 10 par butów, czasami wystarczą dwie (wystarczy o nie dbać i zainwestować w wysokiej klasy obuwie, które będzie nam służyć długimi latami). Koncepcja zero waste ma również związek z nabywaniem produktów, które będą w stanie ulec naturalnemu rozkładowi, co przełoży się na ich wykorzystanie np. podczas użyźniania gleby.
Zero waste – jak wdrożyć proponowane rozwiązania w życie?
Wdrożenie proponowanych rozwiązań w życie wcale nie musi być łatwe. Potrzebujemy na to dość dużo czasu, ale w pierwszej kolejności powinniśmy nad tym na spokojnie przysiąść i porozmawiać ze specjalistami z dziedziny ekologii. Dzięki temu zrozumiemy, jak niektóre działania przekładają się na niszczenie otaczającego nas środowiska.
Wiążących decyzji nie podejmujmy zbyt pochopnie, ponieważ może się to zakończyć fiaskiem. Zero waste opiera się na zmianie codziennych nawyków, tak abyśmy żyli w zgodzie z naturą i w żadnym stopniu jej nie zagrażali. Dbamy w ten sposób nie tylko o środowisko i siebie samych, ale też o nasze dzieci. Na początku zmiany będą dla nas dość skomplikowane, ale z czasem przełoży się to np. na zwiększenie domowego budżetu. Jak widać możemy na tym skorzystać na wielu różnych płaszczyznach. Skupmy się na tym, aby ograniczyć zużywanie zasobów, a dodatkowo:
- nie marnujmy jedzenia (absolutnie nie wyrzucajmy jedzenia do śmieci, w razie konieczności oddajmy je potrzebującym – istnieją specjalne miejsca, w których bez problemów możemy pozostawić żywność),
- korzystajmy z opakowań i toreb wielokrotnego użytku (w domach przydadzą nam się m.in. dzbanki z filtrem na wodę, a na zakupy idźmy z naszymi torbami, tak aby nie musieć kupować kilku nowych),
- segregujmy śmieci (róbmy to już w domu lub mieszkaniu, a następnie przy wrzucaniu odpadów do poszczególnych pojemników),
- kupujmy ubrania i obuwie przynajmniej na kilka sezonów (lepiej wydać na nie nieco więcej pieniędzy, ale za to mieć pewność, że takie rzeczy posłużą nam kilka długich lat i zachwycą nas jakością oraz solidnością wykonania),
- korzystajmy z urządzeń elektronicznych do momentu, kiedy się zepsują (nie dajmy się zmanipulować i nie ruszajmy do sklepów od razu po wypuszczeniu na rynek najnowszych modeli telefonów lub laptopów),
- ograniczmy jazdę samochodem (lepiej przesiąść się na rower i zadbać przy tym o swoje zdrowie),
- oszczędzajmy wodę i energię (warto korzystać z prysznica i kontrolować temperaturę powietrza oraz zużycie prądu).
Nie da się ukryć, że każdy z nas może wdrożyć w życie koncepcję zero waste, lecz wymaga to zrozumienia powagi sytuacji i pewnego zaangażowania.
Zero waste – jak to się przekłada na produkty oraz kuchnię?
Idea zero waste przekłada się oczywiście na kupowanie odpowiednich produktów, które pasują do omawianej koncepcji. W tej grupie znajdują się produkty ekologiczne, trwałe, energooszczędne, wielokrotnego użytku oraz wykonane z najwyższej jakości materiałów.
Wybierajmy m.in. maszynki do golenia z wymiennymi ostrzami, torby i naczynia wielokrotnego użytku oraz przemyślane środki higieniczne (np. płatki kosmetyczne i kubeczki menstruacyjne). Produkty zero waste to takie, które nie zostały wyprodukowane z plastiku, a więc np. drewniane szczotki do włosów, mydła w kostce i naturalne gąbki.
Zero waste ma również spory związek z kuchnią. W tej sytuacji dokładnie planujmy nasze posiłki, zwracajmy uwagę na datę przydatności produktów do spożycia, ograniczmy spożywanie mięsa, mroźmy produkty, zrezygnujmy z folii spożywczej i używajmy do sprzątania jedynie naturalnych artykułów.
Zero waste – krótkie podsumowanie
Powyższy artykuł o koncepcji zero waste zasługuje na krótkie podsumowanie. Zacznijmy od tego, że jest to idea, która ma szeroką grupę zwolenników i opiera się na zmniejszeniu zużycia zasobów naturalnych oraz produkcji odpadów. Dorzućmy do tego przetwarzanie tych elementów, które zostały już wcześniej wytworzone.
Zero waste pomaga nam chronić środowisko oraz zdrowie, ograniczać zanieczyszczanie natury i zredukować ilość generowanych odpadów. To połączenie odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji, a także odzyskiwania materiałów i produktów.
Podstawowe założenia idei zero waste to: brak wytwarzania zbędnych odpadów, minimalizowanie resztek z procesu produkcji, możliwość powtórnego wykorzystania materiałów, znaczne ograniczenie zużycia materiałów, produkowanie i korzystanie z trwałych materiałów oraz możliwość odzyskiwania produktów i energii. Jeśli ktoś chciałby żyć zgodnie z koncepcją zero waste powinien dostosować się do następujących zasad: nie marnujmy jedzenia, korzystajmy z toreb i opakowań wielokrotnego użytku, “zerwijmy” z plastikiem, segregujmy śmieci, kupujmy odzież i obuwie przynajmniej na kilka sezonów, ograniczmy jazdę samochodem oraz oszczędzajmy wodę i energię.
Zero waste to postawienie na produkty trwałe, stworzone z najwyższej jakości materiałów, wielokrotnego użytku, energooszczędne i ekologiczne. Ma to spory związek m.in. z naszymi kuchennymi poczynaniami. W związku z tym dokładnie planujmy posiłki, zrezygnujmy z folii spożywczej, używajmy do sprzątania jedynie naturalnych artykułów, sprawdzajmy datę przydatności produktów do spożycia i ograniczmy spożywanie mięsa.