Zioła w kosmetyce są wykorzystywane na bardzo szeroką skalę. Kluczowe jest to, aby korzystać z nich rozsądnie i w prawidłowy sposób. Ciekawym przykładem może okazać się kataplazma. To starannie przygotowywane okłady (ciepłe lub zimne), które znajdują zastosowanie na określonych partiach ludzkiego ciała. Mogą pomóc m.in. w wyeliminowaniu stanów zapalnych. Dobór okładów zależy przede wszystkim od tego, jakie cele chcemy osiągnąć i z jakimi przypadłościami zmagamy się od dłuższego czasu. Możemy to oczywiście skonsultować ze specjalistami, tak aby mieć pewność, że kataplazma przyniesie nam pożądane skutki. Przygotowane okłady nie powinny być nanoszone bezpośrednio na skórę, lecz na gazę. Dodatkowo warto przykryć je ręcznikiem lub kocem. Specjalna mieszanka ziół jest wykorzystywana tuż przed oczyszczaniem manualnym skóry.
Kataplazma – na czym to właściwie polega? Co mamy do wyboru?
Szczególną popularnością w dzisiejszych czasach cieszą się kataplazmy ziołowe, które mogą się składać m.in. z:
- kozieradki (hamowanie wypadania włosów),
- otrębów pszennych (naturalna pielęgnacja skóry twarzy),
- nagietka (eliminowanie ran i wykwitów skórnych),
- pokrzywy (do pielęgnacji włosów i skóry głowy),
- siemienia lnianego (działanie łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające),
- rumianku (właściwości przeciwzapalne),
- rozmarynu (eliminuje się bóle mięśniowe i reumatyczne),
- szałwii (działanie ściągające i antyseptyczne),
- płatków owsianych (pielęgnacja skóry twarzy),
- lipy (przeciwko skurczom),
- żywokostu (działanie przeciwzapalne).
Produkty do kataplazmy powinny być wybierane cierpliwie i z zachowaniem jednej podstawowej zasady – muszą być to zioła, które wytwarzają śluz. Dzięki temu nasza skóra jest chroniona przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi. Poza tym możemy mieć pewność, że wspomniane wyżej zioła gwarantują nam działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ściągające, rozgrzewające, pobudzające i nawilżające. Umiejętne dobranie ziół to podstawa sukcesu, dlatego też bazujmy na wiedzy profesjonalistów i wsłuchajmy się w ich wskazówki, a nie będziemy tego żałować.
Kataplazma jest dość łatwa do przygotowania, lecz w pierwszej kolejności zastanówmy się nad tym, na jakich konkretnie okładach nam zależy i gdzie chcemy je zastosować. Może to być nie tylko nasze ciało, ale też włosy.
Kataplazma w warunkach domowych czy w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym?
W tym miejscu należy się zastanowić nad tym, czy na kataplazmę zdecydować się w warunkach domowych, czy też może udać się po prostu do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego. Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, gdyż wiele będzie zależało od tego, jak podejdziemy do tematu i czy chcemy wydać na taki zabieg pewną część swoich oszczędności. Koszt takiego zabiegu może przekroczyć 100 złotych (w zależności od wielkości miasta). Jeśli chcemy zabrać się za wykonanie kataplazmy w swoich domach lub mieszkaniach, najlepiej będzie, gdy postawimy na siemię lniane. Dostosujmy się w tej sytuacji do poniższych zasad:
- namoczmy zioła w niewielkiej ilości wrzątku i precyzyjnie je rozgniećmy, tak aby uzyskać papkę,
- poczekajmy na to aż papka wystygnie i przenieśmy ją na przygotowaną wcześniej gazę,
- nałóżmy okład (przykryty kocem lub ręcznikiem) na wybrany obszar ciała i pozostawmy tam przez 10-15 minut.
Jak widać nie jest to trudne, dlatego też powinniśmy spróbować swoich sił, dzięki czemu damy nieco odetchnąć domowemu budżetowi. Jeśli nie czujemy się na tyle mocni, aby zabrać się za samodzielne przygotowanie kataplazmy udajmy się do wykwalifikowanej kosmetyczki.
Kataplazma – jakich efektów można oczekiwać?
Kataplazma niesie za sobą bardzo zróżnicowane efekty. Wystarczy wspomnieć w tym miejscu m.in. o eliminowaniu stanów zapalnych, działaniu łagodzącym, rozszerzaniu się ujścia gruczołów łojowych czy też uplastycznieniu naskórka, oczyszczeniu skóry i właściwościach regenerujących.
Nie bójmy się eksperymentować z kataplazmą i stosujmy takie okłady na naszej twarzy, na całym ciele czy też na włosach. Kataplazma ziołowa jest wykorzystywana nie tylko w kosmetyce, ale też w medycynie naturalnej, gdyż pomaga nam wyeliminować bóle stawów i mięśni, przeziębienia, obrzęki, delikatne dolegliwości oczu oraz bóle brzucha i uszu.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania kataplazmy?
Jeśli nie mamy pewności, co do tego jakie są wskazania do wykonania kataplazmy powinniśmy wiedzieć o tym, że na tego typu okłady możemy się zdecydować zwłaszcza w przypadku występowania stanów zapalnych, pierwszych oznak przeziębienia oraz posiadania cery tłustej, mieszanej, trądzikowej, suchej i dojrzałej. Niekiedy taka ziołowa mieszanka okaże się też dobrym wyborem przy atopowym zapaleniu skóry (AZS), ale warto porozmawiać o tym z doświadczonym dermatologiem i skorzystać z jego porad.
Podstawowe przeciwwskazania do zastosowania kataplazmy to posiadanie skóry wrażliwej lub naczynkowej. Nie da się ukryć, że kataplazma ma obecnie bardzo uniwersalne zastosowanie, dlatego też po omawiane okłady mogą sięgnąć osoby praktycznie z każdej grupy wiekowej. Przyda się to osobom młodym, dorosłym, ale też nieco starszym. O skórę i włosy możemy zadbać w każdym wieku i powinniśmy do tego podejść na poważnie, zanim będzie na to za późno.
W dawnych czasach kataplazma była uważana za korzystny wybór w przypadku eliminowania przypadłości układu oddechowego oraz kaszlu, lecz w tym przypadku najczęściej decydowano się na zastosowanie okładów z ziemniaków, które działały wykrztuśnie i rozrzedzały wydzielinę.
Kataplazma – krótkie podsumowanie
Przyszedł właściwy czas na podsumowanie całego artykułu o kataplazmie. To zimne lub ciepłe okłady (najczęściej ziołowe), które są wykorzystywane m.in. przy eliminowaniu stanów zapalnych. Kluczowe jest zastosowanie ziół, które wytwarzają śluz, tak aby ochronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi i zagwarantować jej działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, rozgrzewające, ściągające, nawilżające i pobudzające.
Do przygotowania kataplazmy wykorzystuje się wiele różnych ziół, w tym m.in. kozieradkę, rumianek, pokrzywę, siemię lniane, lipę, żywokost, szałwię, rozmaryn, nagietek, płatki owsiane i otręby pszenne. Okłady są stosowane nie tylko w przypadku całego ciała, ale też włosów. Dużo zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Najlepiej, gdy będziemy je dobierać wraz ze specjalistami.
Kataplazmę możemy wykonać w warunkach domowych, ale też w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym (koszt wynosi zwykle powyżej 100 złotych). Jeśli zabieramy się za przygotowanie tego typu okładów w domach kluczowe jest to, abyśmy namoczyli zioła (sięgnijmy np. po siemię lniane) we wrzątku i rozgnietli je na papkę, poczekali na to aż wspomniana papka ostygnie i przenieśli ją na gazę. Później pozostaje nam umieścić okład na wybranym obszarze ciała lub włosach i pozostawić tam przez 10-15 minut (warto przykryć go kocem lub ręcznikiem).
Możemy oczekiwać tego, że kataplazma pomoże nam wyeliminować stany zapalne, bóle stawów, mięśni, brzucha i uszu, delikatne dolegliwości oczu, pierwsze oznaki przeziębienia i obrzęki. Dodatkowo okłady oczyszczą i zregenerują skórę, uplastycznią naskórek i doprowadzą do rozszerzenia się ujść gruczołów łojowych.
Wskazaniem do wykonania kataplazmy może się okazać skóra trądzikowa, tłusta, sucha, dojrzała i mieszana, natomiast przeciwwskazaniem jest skóra naczynkowa i wrażliwa. Skonsultujmy to najpierw z dermatologami i dowiedzmy się na ten temat najważniejszych informacji. Alternatywą dla okładów ziołowych są te z ziemniaka (stosowane głównie w przeszłości), które pomagały m.in. w pozbyciu się kaszlu i przypadłości układu oddechowego.