Ciąża to czas intensywnych zmian, zarówno w organizmie przyszłej mamy, jak i rozwijającego się płodu. Z tego powodu ciężarne wymagają regularnych konsultacji lekarskich i badań prenatalnych. Podstawowym badaniem obrazowym w ciąży jest ultrasonografia. Zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych, USG powinno odbyć się przynajmniej trzy razy w trakcie każdej ciąży, raz w każdym trymestrze. Kiedy dokładnie należy umówić się na badanie USG III trymestru? Co jest wówczas sprawdzane? Przeczytaj, aby się dowiedzieć!
Kiedy wykonuje się badanie USG III trymestru?
USG III trymestru należy wykonać między 28. a 32. tygodniem ciąży pojedynczej. Jeśli wynik badania nie budzi żadnych wątpliwości, kolejna ultrasonografia jest wykonywana w terminie porodu. W przeciwnym wypadku badanie jest powtarzane przynajmniej raz, po 34. tygodniu ciąży. W przypadku ciąż mnogich, na badania należy zgłaszać się częściej: co 4 lub nawet co 2 tygodnie, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego ciążę.
Co można uwidocznić podczas badania?
Podczas USG III trymestru płód waży zazwyczaj około 1300-1800 g i mierzy 36-40 cm. Oceniane są wówczas następujące parametry:
- położenie płodu ‒ większość maluchów na tym etapie życia płodowego jest obrócona główkowo do kanału rodnego, jeśli tak nie jest, pacjentka wymaga kontroli po kilku tygodniach;
- ilość płynu owodniowego ‒ nadmiar lub niedobór płynu owodniowego mogą być objawem oraz przyczyną zaburzeń w rozwoju płodu;
- łożysko ‒ jego położenie, występowanie cech niewydolności, przepływy przez naczynia pępowinowe i tętnice maciczne;
- anatomia płodu ‒ prawidłowość budowy kończyn, narządów klatki piersiowej (w tym serca), jamy brzusznej oraz narządów moczowo-płciowych;
- biometria płodu ‒ mierzona jest szacunkowa masa płodu, długość, obwód główki, brzucha; wszystkie parametry nanoszone są na siatki centylowe i oceniana jest prawidłowość rozwoju w stosunku do tygodnia ciążowego.
Jak przebiega USG III trymestru?
Ultrasonografia prenatalna to badanie, które jest bezbolesne i nieinwazyjne, a co ważniejsze, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia rozwijającego się płodu, więc w razie potrzeby może być wielokrotnie powtarzane. USG nie wymaga od ciężarnej pacjentki specjalnego przygotowania, należy jedynie zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną, przede wszystkim kartę ciąży, wyniki poprzednich badań oraz ewentualne wypisy ze szpitali. Do badania należy położyć się na plecach i odsłonić brzuch. Następnie lekarz ginekolog nałoży specjalny żel na skórę brzucha. Przykładając głowicę do USG do powłok brzusznych i lekko ją poruszając, badający uwidacznia wszystkie organy rozwijającego się malucha i ocenia ich prawidłowość. USG III trymestru trwa około 20-30 minut. Po badaniu lekarz sporządza opis i wynik jest od razu dostępny.
Miłym dla przyszłych rodziców elementem USG III trymestru jest badanie w technice 3D. Umożliwia ono wykonanie pierwszych zdjęć twarzy płodu, co stanowi piękną pamiątkę z życia płodowego.