Choroby neurologiczne dotyczą układu nerwowego. Występują również u dzieci, co ma duży wpływ na ich rozwój oraz codzienne funkcjonowanie. Dzięki szybko postawionej diagnozie można jednak znacząco złagodzić objawy schorzenia i poprawić komfort życia małego pacjenta.
Jakie są objawy przy zaburzeniach neurologicznych?
Schorzenia układu nerwowego dają bardzo różne objawy. Dziecko może doświadczać bólu nieznanego pochodzenia i parestezji, pojawiają się u niego zaburzenia pamięci oraz trudności z utrzymaniem koncentracji, dochodzi do omdleń oraz zawrotów głowy, występują napady drgawkowe albo ruchy mimowolne, np. drżenie. Inne dolegliwości, jakie można zauważyć przy chorobie neurologicznej to afazja, agnozja, zaburzenia snu, zaburzenia węchu i smaku, zaburzenia czynności ruchowych, chroniczne poczucie zmęczenia oraz osłabienie siły mięśniowej. U niemowlaków niepokojące objawy to m.in. odchylanie główki i wyginanie się do tyłu, rozbiegany wzrok, silne napinanie mięśni, trudności ze skupieniem uwagi na osobach i przedmiotach, nadwrażliwość na dotyk, słaby kontakt z otoczeniem, do tego dziecko nie wykazuje ochoty do zabawy, nie przekręca się na boki, krztusi się i dławi podczas karmienia.
Przy chorobach neurologicznych dziecko często ma problem z prostymi zadaniami jak jedzenie widelcem albo ubieranie się, a ich ruchy wydają się nieskoordynowane. Czasami u dziecka występują także zachowania kojarzone z zaburzeniami psychicznymi, jak omamy, napady agresji, urojenia, zmiana osobowości, lęk, wahania nastroju.
Jak są diagnozowane choroby neurologiczne?
Wymienione objawy nie zawsze świadczą o chorobie układu nerwowego, ale powinny być skonsultowane z lekarzem, np. specjalistą z Poradni Neurologicznej dla Dzieci Onkolmed. W przypadku podejrzenia choroby ośrodkowego układu nerwowego i nerwów obwodowych wykonuje się m.in. rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, badania elektroencefalograficzne, badania genetyczne, elektromiografię, angiografię, punkcję lędźwiową. Sposób leczenia zależy od postawionej diagnozy i zazwyczaj obejmuje terapię farmakologiczną oraz rehabilitację. U niektórych pacjentów konieczna może być interwencja chirurgiczna.
Zaburzenia neurologiczne u dzieci to najczęściej padaczka, choroba niedokrwienna, porażenie mózgowe, zapalenie mózgu, ale dziecko może też cierpieć na Zespół Aspergera, stwardnienie rozsiane, zaburzenia rozwojowe układu nerwowego, migrenę.
Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/choroby-neurologiczne
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/neurologia/choroby-neurologiczne-objawy-i-rodzaje-aa-X4ot-bS4V-UvKD.html