Choroby urologiczne występują także u bardzo małych dzieci, a ich leczeniem zajmuje się urolog dziecięcy. Wizyta u lekarza jest często stresująca dla najmłodszych pacjentów, warto więc dziecko wcześniej przygotować na to, co wydarzy się w gabinecie podczas badania.
Czym zajmuje się urolog dziecięcy?
U urologa dziecięcego przyjmowani są pacjenci poniżej 18 roku życia, chłopcy i dziewczynki. Podobnie jak u dorosłych, u dzieci także leczone są wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego, wrodzone lub nabyte. Choroby, jakie najczęściej występują u dzieci, to wady anatomiczne w budowie układu moczowo-płciowego, nawracające infekcje dróg moczowych i pęcherza, moczenie nocne, stulejka, choroby nerek, zaburzenia czynności dróg moczowych, wnętrostwo, spodziectwo, wierzchniactwo.
Konsultacja z urologiem jest wskazana, gdy u dziecka występują jakiekolwiek problemy z oddawaniem moczu, pojawiły się zaczerwienienia albo inne zmiany w okolicach intymnych, ból pojawia się nie tylko w podbrzuszu, ale też w dolnej części pleców. Skierowanie do urologa jest potrzebne, jeśli leczenie odbywa się w ramach NFZ, natomiast na prywatną wizytę można się umówić bez zlecenia od lekarza pierwszego kontaktu.
Jak przygotować dziecko przed badaniem?
Niektóre badania urologiczne wymagają specjalnego przygotowania, ale nie dotyczy to wizyty u urologa w ramach konsultacji oraz diagnostyki – rodzic musi tylko zabrać aktualne wyniki badań dziecka. Dobrze jednak przez wizytą porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu, na czym będzie polegać wizyta, szczególnie że do badania dziecko musi się rozebrać, co zwykle jest dla niego mało komfortowe. Warto też dodać, że badanie nie będzie bolesne, a wizyta u lekarza pozwoli szybciej wrócić do zdrowia i ulubionych aktywności, z których przez chorobę trzeba było zrezygnować.
W Onkolmed Lecznica Onkologiczna lekarze urolodzy są dobrze przygotowani do pracy z dziećmi i świetnie sobie radzą z najmłodszymi pacjentami. Jeśli dziecko jest już na tyle duże, by rozumieć pytania lekarza i być w stanie samodzielnie na nie odpowiedzieć, urolog dziecięcy przeprowadza wywiad także z maluchem, zyskując dzięki temu dodatkowe informacje przydatne w postawieniu diagnozy.