Jaki rodzic nie cieszyłby się na pierwsze słowa swojego dziecka?” “Mama”, “Tata”, a następnie wszystkie rozmowy z maluchem powodujące radość z bycia rodzicem. Gdy nasze dziecko zacznie mówić, poznamy go na nowo. Kiedy to się stanie? Jak rozwój językowy dzieci różni się ze względu na wiek? Jakie kroki muszą podjąć dzieci, aby zacząć płynnie mówić?
Kiedy dziecko zacznie mówić?
W pierwszych latach życia niemowlęta podejmują wiele prób komunikacji. Patrzą na siebie, krzyczą, płaczą i śmieją się. To nic innego jak próba nawiązania kontaktu. W rozwoju mowy ważna jest zasada “rozumienia przed mówieniem”. Oznacza to, że dziecko musi rozumieć, co mówisz, zanim zacznie używać języka. Niemowlęta słyszą już dźwięki na zewnątrz i wewnątrz łona matki. Umiejętności językowe są w pełni nabyte dopiero w wieku pięciu lub sześciu lat.
Rozwój językowy dzieci i przyswajanie nowych słów jest sprawą bardzo indywidualną. Szybkość tego procesu jest różna u poszczególnych dzieci, u jednych szybsza, u innych wolniejsza. Należy również zauważyć, że rozumienie pierwsze słowa dziecka przez rodziców jest różne – dla niektórych połączenie dwóch sylab “da-da” jest już słowem, podczas gdy inni rodzice nie uważają takiego gaworzenia za rozpoczęcie mowy.
Dzieci początkowo komunikują swoje potrzeby za pomocą głośnych dźwięków, potem zaczynają klekotać i gaworzyć. Niemowlęta zazwyczaj około 6-8 miesiąca zaczynają wymawiać pierwsze sylaby, które później przekształcają się w proste i krótkie słowa.
Jakie będą pierwsze słowa dziecka?
To od Ciebie i Twojego malucha zależy, jakie będą pierwsze słowa Twojego dziecka. Może to być “mama”, “papa” lub nawet “baba”. Najważniejsze jest, aby od małego dużo mówić do dziecka, zachęcać je do gaworzenia i ćwiczyć jego narządy mowy. Czytaj i rozmawiaj z dzieckiem często, zapewniając mu bogate słownictwo.
Zazwyczaj do około 12 miesiąca życia dzieci potrafią świadomie powiedzieć “mama”, “tata”, “tak” i “nie”, a do około 18 miesiąca życia rozpoznają zazwyczaj około 50 słów. Niektóre z tych słów mają podobne dźwięki. Są jednak w trakcie nauki poprawnej wymowy i ćwiczenia słów, których znaczenie poznają później.
W wieku trzech lat dzieci potrafią już składać słowa w zdania i z radością zadają pierwsze pytania. Dwulatki potrafią już mówić prostymi dwuwyrazowymi zdaniami, ale często źle wymawiają słowa lub wymawiają tylko końcówkę lub początek wyrazów. W trzecim roku życia dzieci używają na co dzień już 800 – 1500 słów, ale znają ich więcej, mówią zdaniami i zadają pytania.
Co zrobić, by dziecko ładnie mówiło?
Istnieje kilka zasad, których możesz przestrzegać, aby wspierać rozwój mowy dziecka. Po pierwsze, rozmawiaj z dzieckiem od momentu jego narodzin. Powiedz dziecku, co robisz, pokaż mu daną czynność i nazwij ją. Dzieci będą próbowały ci odpowiedzieć, nawet śmiechem. Na początku ważne jest, aby mówić do dziecka poprawnie, prostymi, ale pełnymi zdaniami, bez zdrobnień. Przekręcanie lub mamrotanie słów może utrudnić niemowlętom kontakty z innymi dziećmi w późniejszym okresie życia i przyczynić się do gorszych wyników w nauce.
Aby wspierać rozwój języka, czytaj książeczki z obrazkami, rymowanki i śpiewaj piosenki. Podczas nauki języka to, że maluch nie potrafi jeszcze powiedzieć danego słowa, nie oznacza, że go nie rozumie. Z łatwością mogą wskazać na to, o co pytasz, ale często sami nie potrafią jeszcze tego nazwać. Kiedy dziecko zaczyna mówić, nie żądaj od razu, by mówiło poprawnie i nie poprawiaj go za każdym razem. Powtórz za dzieckiem, w poprawnej formie.
Podsumowanie
Nauka mówienia to złożony i wieloetapowy proces, który przebiega u każdego dziecka na swój sposób. Dzieci, które wypowiadają pierwsze słowa, mogą samodzielnie komunikować się z otoczeniem i lepiej wyrażać swoje potrzeby i uczucia. W połączeniu z komunikacją niewerbalną tworzą własne słownictwo, które pomaga rodzicom i innym dzieciom zrozumieć ich myśli. Wspieranie tego procesu i zachęcanie maluchów do mówienia jest jednym z najważniejszych zadań dla rodziców. Daj maluchowi czas na podążanie za Twoimi wskazówkami i spokojne utrwalanie umiejętności, których się uczy. Przecież nauka języka to trudne i bardzo złożone zadanie!