Zrobienie sobie tatuażu to bardzo poważna decyzja i nie powinniśmy jej podejmować w pośpiechu. Wiedzmy o tym, że potencjalne usuwanie tatuażu może być dość problematyczne i skomplikowane. Najczęściej wykorzystuje się do tego metodę laserową, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zabieg chirurgiczny. Jeśli chcemy postawić na usuwanie tatuaży warto porozmawiać o tym z doświadczonymi specjalistami i dowiedzieć się, jak przebiega taki proces oraz ile pieniędzy na niego przeznaczymy. Miejmy świadomość tego, że klasyczne tatuaże tworzone przez wprowadzenie tuszu w głębokie warstwy skóry są niezwykle trwałe. Co za tym idzie w niektórych przypadkach usługa usuwania tatuażu może okazać się nieskuteczna. Do studia tatuażu należy udać się z myślą, że wybrane zdobienie będzie nam towarzyszyć do końca życia. Jeśli mamy inne podejście, zastanówmy się jeszcze nad tym, czy aby na pewno jest to dla nas dobry wybór.
Usuwanie tatuaży – co trzeba wiedzieć?
Usuwanie tatuaży zainteresuje przede wszystkim te osoby, które lubią zmieniać zdanie i nie są do końca przekonane, czy wykonany tatuaż spełnia ich oczekiwania. Musimy pamiętać o tym, że usuwanie tatuażu wiąże się z pewnym ryzykiem i skuteczność takiego zabiegu jest niekiedy znacznie ograniczona. Dużo zależy od indywidualnego przypadku. Analizie muszą być poddane następujące czynniki:
- rozległość tatuażu,
- partia ciała, na której wykonaliśmy tatuaż,
- zastosowany kolor barwnika.
Obok powyższych elementów nie można przejść obojętnie. Może się zdarzyć tak, że specjalista odpowiadający za usuwanie tatuażu odradzi nam wykonanie takiej usługi, gdyż będzie to obarczone zbyt dużym ryzykiem.
Klasyczne i trwałe tatuaże – jakie są alternatywy?
Aktualnie największą popularnością cieszą się oczywiście klasyczne i trwałe tatuaże (te, które bazują na wprowadzaniu tuszu w głębokie warstwy ludzkiej skóry), natomiast mamy do dyspozycji pewne alternatywy. Ciekawymi rozwiązaniami będą w tym przypadku: tatuaże z henny (wykorzystuje się barwnik roślinny, całość wygląda atrakcyjnie i utrzymuje się na skórze przez kilkadziesiąt dni), tatuaże tymczasowe (barwnik wprowadza się jedynie w płytkie warstwy skóry, tatuaż utrzyma się na skórze przez około 3-5 lat, a następnie blaknie). Jeśli szukamy czegoś oryginalnego zawsze możemy postawić na tzw. bodypainting, a więc zmywalne farby do ciała.
Usuwanie tatuażu – na jakie zabiegi możemy sobie pozwolić?
Nie ma stuprocentowo doskonałej metody na usuwanie tatuażu, dlatego też przed podjęciem decyzji o zrobieniu tatuażu przeanalizujmy wszystkie za oraz przeciw. Dzięki temu nasza decyzja będzie w pełni rozsądna. Wśród dostępnych zabiegów największym zainteresowaniem ze strony osób, które chcą usunąć tatuaż cieszą się:
- metoda laserowa – zdecydowanie najbardziej rozpowszechniona i bardzo szeroko dostępna. Całość opiera się na tym, iż skóra jest naświetlana wiązką laserową w co najmniej kilkunastu sesjach. To jedna z najmniej inwazyjnych metod na rynku. Przeciwwskazaniami będą: ciąża, hemofilia, rozrusznik serca, infekcje skórne, niektóre leki i znaczna opalenizna,
- metoda IPL – polega na wykorzystaniu światła IPL. Do osiągnięcia pożądanych efektów potrzebujemy również co najmniej kilku sesji. Co prawda zastosowany barwnik będzie ulegał niszczeniu, ale narażamy się na powstawanie przebarwień i niewielkich blizn,
- metoda chirurgiczna – o znacznej ingerencji w strukturę naskórka, dlatego jest uważana za metodę inwazyjną. Jeszcze do niedawna była najpopularniejszą opcją, lecz stopniowo zaczęła ją wypierać metoda laserowa. Zaletą zabiegu chirurgicznego jest to, że pozwala na szybkie pozbycie się niewielkich wzorów i zdobień, natomiast wadą powstawanie nieestetycznych blizn. Jeśli zależy nam na usunięciu sporych tatuaży konieczny może się okazać przeszczep skóry,
- elektrokoagulacja – o wysokiej skuteczności w przypadku usuwania niewielkich tatuaży. Wykorzystuje działanie prądu, dlatego też ta metoda nie jest wskazana dla osób z rozrusznikami serca, zaburzeniami krążenia i krzepnięcia oraz cukrzyków,
- złuszczanie mechaniczne lub chemiczne – chodzi tutaj o wykorzystanie specjalnego peelingu lub dermabrazji. Polecane przy usuwaniu małych tatuaży, gdyż przy większych może dojść do pojawienia się przebarwień, blizn i zakażeń.
Jak widać ostateczna decyzja należy do nas samych i powinniśmy się nad nią solidnie pochylić, aby nie narazić na szwank własnego zdrowia. Usuwanie tatuaży to ostateczność, dlatego najpierw zastanówmy się w ogóle nad tym, czy takie zdobienie jest nam potrzebne, a dopiero potem zapiszmy się na wizytę w profesjonalnym studiu tatuażu.
Laserowe usuwanie tatuażu – jak się przygotować i ile trwa? Ile zapłacimy za usunięcie tatuażu?
Najwyższa pora odpowiedzieć sobie na pytanie, jak przygotować się do zabiegu usuwania tatuażu? Jeśli będzie to zabieg wykonywany metodą laserową pamiętajmy o unikaniu nadmiernej opalenizny, odstawieniu preparatów z pochodnymi witaminy A, zrezygnowaniu z peelingów i mikrodermabrazji oraz odstawieniu specyfików z witaminą C, nagietkiem i dziurawcem.
Jedna sesja laserowego usuwania tatuaży potrwa około 30-45 minut, a jak już zostało wspomniane potrzebnych będzie nam co najmniej kilka/kilkanaście sesji. Rozciągnie się w to czasie, ale mamy duże szanse na to, że zabieg zakończy się sukcesem (gdy będzie wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę). Przed zabiegiem stosowane jest znieczulenie. Zaleca się utrzymać odstęp 3-4 tygodni pomiędzy przeprowadzaniem kolejnych sesji. Po usunięciu tatuażu koniecznie zadbajmy o właściwą pielęgnację skóry. Stosujmy naturalne oleje i preparaty o właściwościach przeciwzapalnych oraz łagodzących. Dodatkowo chrońmy skórę przed nadmiarem promieni słonecznych i nie zrywajmy strupków.
Jeśli chodzi o koszt usuwania tatuażu metodą laserową musimy się przygotować na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (duże rozmiary). W sytuacji, gdy będą to mniejsze tatuaże zapłacimy kilkaset złotych. Usuwanie tatuażu metodą chirurgiczną kosztuje natomiast około 600-1100 złotych (mały rozmiar).
Usuwanie tatuażu – krótkie podsumowanie
Zajmijmy się teraz krótkim podsumowaniem artykułu o usuwaniu tatuaży. To dość skomplikowany, ryzykowny, czasochłonny i problematyczny proces, nad którym musimy się poważnie zastanowić, tak aby nie narazić na uszczerbek własnego zdrowia.
Usuwanie tatuażu w niektórych przypadkach (w momencie wprowadzenia tuszu w głębokie warstwy skóry) może wykazywać się nieco mniejszą skutecznością. Dużo zależy m.in. od rozległości tatuażu, zastosowanego koloru barwnika oraz partii ciała, na której wykonaliśmy tatuaż. Najważniejsze jest to, aby nad całym procesem czuwał wykwalifikowany specjalista. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do wykonania trwałego tatuażu zdecydujmy się na tatuaż z henny (utrzyma się przez kilkadziesiąt dni) lub tatuaż tymczasowy (utrzyma się na skórze od 3 do 5 lat, a potem blaknie).
Aktualnie mamy do dyspozycji kilka różnych metod usuwania tatuażu. Zdecydowanie najpopularniejszą jest metoda laserowa (niezbyt inwazyjna, potrzebujemy kilka lub kilkanaście sesji, skóra jest naświetlana wiązką laserową – przeciwwskazaniem może być ciąża, hemofilia, infekcja skórna, nadmierna opalenizna, rozrusznik serca lub niektóre leki). Do wyboru mamy też metodę chirurgiczną (inwazyjna, ale szybko usuwa niewielkie tatuaże, mogą powstawać nieestetyczne blizny), elektrokoagulację (wykorzystanie prądu, dlatego nie nadaje się dla osób z rozrusznikami serca, zaburzeniami krzepnięcia i krążenia oraz cukrzyków – wysoka skuteczność przy usuwaniu małych tatuaży), metodę IPL (kilka sesji, mogą się pojawiać przebarwienia i blizny) oraz złuszczanie mechaniczne lub chemiczne (zastosowanie peelingu lub dermabrazji, przy usuwaniu dużych tatuaży mogą się pojawić zakażenia, blizny i przebarwienia).
Jeśli chodzi o przygotowania do przeprowadzenia zabiegu metodą laserową skupmy się na tym, aby unikać nadmiernej opalenizny, odstawić preparaty z nagietkiem, dziurawcem, witaminą C i pochodnymi witaminy A oraz zrezygnować z peelingów i mikrodermabrazji. Jedna sesja potrwa od 30 do 45 minut (potrzebujemy kilka lub kilkanaście) i utrzymujemy pomiędzy nimi 3-4 tygodnie odstępu. Przed zabiegiem stosowane jest znieczulenie, a po jego wykonaniu powinniśmy sięgnąć po naturalne oleje i preparaty o właściwościach łagodzących oraz przeciwzapalnych. Dodatkowo chrońmy skórę przed słońcem. Laserowe usuwanie tatuażu może nas kosztować kilkaset (małe rozmiary) lub kilka tysięcy złotych (duże tatuaże), z kolei metoda chirurgiczna to koszt rzędu 600-1100 złotych (niewielkie rozmiary).