Retinoidy mają bardzo pozytywny wpływ na naszą skórę i znacznie poprawiają jej dotychczasową kondycję. To pochodne witaminy A, które pełnią nieocenioną rolę w kosmetologii oraz dermatologii. Korzysta się z nich m.in. w celu poprawy sprężystości, jędrności i elastyczności skóry oraz wyeliminowania trądziku. To skuteczne rozwiązanie w sytuacji, gdy doskwierają nam liczne przebarwienia i niedoskonałości. Z całą pewnością retinoidy nie tylko poprawią wygląd skóry, ale też nasze samopoczucie. To jeden z najlepszych sposobów na zminimalizowanie pierwszych oznak starzenia się skóry oraz wyeliminowanie wszelkich chorób skórnych, w tym np. łuszczycy. Oczywiście za każdym razem powinniśmy to przedyskutować wraz z doświadczonymi specjalistami, np. dermatologami.
Retinoidy – co tak naprawdę o nich wiemy?
Retinoidy to różnorodne substancje, które zaliczają się do pochodnych witaminy A. Dzięki temu mamy pewność, że zadziałają na naszą skórę przeciwtrądzikowo, poprawią wygląd cery, usuną przebarwienia, dotlenią i odżywią skórę oraz przyspieszą proces powstawania włókien kolagenowych i elastynowych. Dodatkowym atutem jest to, że zmniejszają produkcję sebum i ograniczają występowanie niepożądanych zmian skórnych i stanów zapalnych. Jak widać korzystanie z nich ma bardzo duży sens, ale nie powinniśmy przy tym zapominać o specjalistycznych konsultacjach. W ten sposób na pewno sobie nie zaszkodzimy.
Retinoidy – co możemy do nich zaliczyć?
Zastanówmy się w tym momencie, co konkretnie możemy zaliczyć do szeroko pojętej grupy retinoidów. Z całą pewnością będą to:
- retinol,
- aldehyd retinowy (retinal),
- substancje wykorzystywane na szeroką skalę w dermatologii i kosmetologii – np. przy leczeniu łuszczycy i trądziku.
Jeśli chodzi o podstawowe różnice pomiędzy retinolem a aldehydem retinowym musimy wiedzieć o tym, że aldehyd jest wyższą formą retinolu. Co istotne retinol jest obecnie stosowany na wielu płaszczyznach i odznacza się bardzo dużą popularnością. Najczęściej spotkamy go w codziennych kosmetykach przeciwtrądzikowych oraz rozjaśniających. Retinol ma za zadanie poprawić koloryt naszej skóry, usunąć zmiany trądzikowe i niwelować zmarszczki.
Retinal działa na nieco innej zasadzie, gdyż jest przeznaczony głównie dla osób ze skórą wrażliwą i delikatną. To skuteczna forma usuwania wszelkich przebarwień. Gwarantuje nam bardzo szybkie i w pełni zadowalające działanie.
Retinol i retinal – w jakich kosmetykach można znaleźć takie składniki?
Pochylmy się teraz nad kosmetykami z retinoidami, w których możemy znaleźć wspomniane wyżej składniki, a więc retinol i retinal. Nie powinniśmy mieć żadnych trudności z tym, aby zakupić dla siebie lub bliskich kosmetyki z dodatkiem retinoidów. Na polskim rynku jest ich cała masa, lecz najpierw powinniśmy porozmawiać na ten temat z dermatologiem lub kosmetologiem, aby mieć pewność, że dany produkt jest przeznaczony do naszej cery.
Kosmetyki z retinolem to przede wszystkim regenerujące kremy przeciwzmarszczkowe, balsamy dla skóry tłustej i mieszanej, serum dla skóry wrażliwej, kremy przeciwstarzeniowe oraz maski na noc. Jak widać będziemy w stanie z nich korzystać zarówno w dzień, jak i tuż przed snem. Oczywiście warto zdecydować się na zakupienie wszystkich powyższych kosmetyków, ale musimy przygotować się na to, że może to pochłonąć z naszego budżetu dość pokaźne środki finansowe. Warto jednak dbać o swoją cerę i zdrowie.
Wśród kosmetyków z aldehydem retinowym odnajdziemy m.in.: kremy dla skóry wrażliwej i reaktywnej, serum na noc o średniej mocy, przeciwstarzeniowe kremy do skóry naczynkowej, regenerujące olejki i kremy do skóry z trądzikiem różowatym.
Czego można oczekiwać od kosmetyków z retinolem oraz retinalem?
Pozostało przeanalizować to, czego konkretnie możemy oczekiwać od kosmetyków z retinolem oraz retinalem. Na samym początku musimy wiedzieć, że produkty z retinoidami zawierają w sobie również spore ilości witaminy C i E, ceramidów, oleju ryżowego, koenzymu Q10 czy też bakuchiolu.
Kosmetyki z retinoidami mogą się okazać strzałem w dziesiątkę zarówno dla młodych, jak i bardziej doświadczonych osób. Zdecydowanie częściej sięgają po nie panie, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby uczynili to również panowie. Wspomniane produkty charakteryzują się wieloma zaletami, a mianowicie:
- wykazują się działaniem antybakteryjnym,
- wykazują się właściwościami antyoksydacyjnymi,
- niwelują aktywność wolnych rodników,
- działają przeciwstarzeniowo,
- pomagają pozbyć się zmarszczek,
- eliminują problemy z trądzikiem młodzieńczym,
- poprawiają kondycję i koloryt skóry,
- służą do codziennej pielęgnacji skóry,
- łagodzą stany zapalne,
- wspomagają regenerację i nawilżenie skóry,
- poprawiają elastyczność, sprężystość i jędrność skóry.
Nic dziwnego w tym, że retinoidy mają w dzisiejszych czasach tak szerokie grono zwolenników. Oczywiście najpierw należy się dobrze zastanowić nad tym, z jakich konkretnie kosmetyków korzystamy na co dzień, a dopiero potem możemy się udać na jakiekolwiek zakupy. Skonsultujmy je z wykwalifikowanymi specjalistami i raz na zawsze zadbajmy o swoją skórę.
Retinoidy – doskonała kuracja przeciwstarzeniowa
Nie da się ukryć, że retinoidy są doskonałą kuracją przeciwstarzeniową, dlatego też cieszą się bardzo dużą popularnością nie tylko ze strony użytkowników (pacjentów), ale też samych dermatologów i kosmetyków. Kluczem do sukcesu jest jednak to, aby kosmetyki i produkty z retinoidami były idealnie dobrane do typu naszej cery. Jeśli popełnimy pod tym kątem jakiś błąd można mieć pewność, że efekty rozpoczętej kuracji nie będą zbyt zadowalające, a co gorsza możemy doprowadzić do lekkich podrażnień i stanów zapalnych skóry. Z tego też względu nie opłaca się działać na własną rękę, skoro ostateczny dobór kosmetyków z retinoidami można pozostawić doświadczonym fachowcom. Warto im zaufać i dostosować się do ich wskazówek.
Retinoidy – krótkie podsumowanie
Czas na krótkie podsumowanie artykułu o retinoidach. To pochodne witaminy A, z którymi mamy styczność w dermatologii oraz kosmetologii. Poprawiają nie tylko wygląd i kondycję skóry, ale też nasze samopoczucie.
Wśród retinoidów na szczególne wyróżnienie zasługują retinol oraz retinal (aldehyd retinowy). Ten pierwszy jest podstawowym składnikiem kosmetyków przeciwtrądzikowych oraz rozjaśniających, poprawia koloryt skóry i niweluje zmarszczki. Drugi natomiast jest wyższą formą retinolu i stosuje się go m.in. przy usuwaniu przebarwień. Zaleca się z niego korzystać w przypadku skóry wrażliwej i delikatnej.
Pochodne witaminy A mają bardzo bogate właściwości, a mianowicie są w stanie odżywić i dotlenić skórę, przyspieszyć proces powstawania włókien kolagenowych i elastynowych, zmniejszyć produkcję sebum, ale też ograniczyć występowanie zmian skórnych i stanów zapalnych.
Retinoidy możemy odnaleźć w wielu kosmetykach, z których korzystamy przy codziennej pielęgnacji skóry. Retinol znajdziemy przede wszystkim w regenerujących kremach przeciwzmarszczkowych, maskach na noc, serum dla skóry wrażliwej i balsamach dla skóry tłustej oraz mieszanej. Aldehyd retinowy znajduje się natomiast w kremach dla skóry wrażliwej i reaktywnej, regenerujących olejkach i przeciwstarzeniowych kremach do skóry naczynkowej.
W kosmetykach z retinoidami bardzo często odnajdziemy również olej ryżowy, koenzym Q10, ceramidy oraz witaminę C i E. Takie produkty pomogą nam w pozbyciu się zmarszczek, zadziałają przeciwstarzeniowo, antybakteryjnie i antyoksydacyjnie, niwelują aktywność wolnych rodników, łagodzą stany zapalne, poprawiają kondycję skóry oraz jej elastyczność, sprężystość i jędrność, eliminują problemy z trądzikiem młodzieńczym i wspomagają regenerację oraz nawilżenie skóry. Kluczem do sukcesu jest to, aby kosmetyki z retinoidami były prawidłowo dobrane do typu naszej skóry, a najlepiej gdy zrobią to doświadczeni specjaliści.