Jeśli nie za bardzo wiemy jak dobrać garnitur do własnej sylwetki powinniśmy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, czy posiadamy atletyczną budowę ciała, czy też może jednak narzekamy na nadprogramowe kilogramy. Dobranie garnituru może być dość czasochłonnym procesem, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy skorzystali z doświadczenia i wiedzy profesjonalnych stylistów. Garnitur przyda nam się podczas oficjalnych uroczystości, np. o charakterze rodzinnym (przyjęcia komunijne, śluby, wesela) oraz biznesowym (spotkania z kontrahentami, bankiety, firmowe imprezy). Każdy mężczyzna powinien mieć w swojej garderobie przynajmniej jeden garnitur, lecz kluczowe jest to, abyśmy wzięli pod uwagę jego krój, detale i kolor.
Masywna sylwetka – jak powinniśmy dobierać garnitur?
Pierwszym typem sylwetki, nad którym się nieco pochylimy jest sylwetka masywna. Dobranie garnituru może być w tym przypadku dość problematyczne, więc nie zamykajmy się na pomoc oferowaną z zewnątrz. Czasami nie za bardzo się na tym znamy i nigdy wcześniej nie zabieraliśmy się za kupno garnituru. Pomoc jest w takiej sytuacji jak najbardziej wskazana.
Do sylwetki masywnej najlepiej pasują garnitury o nieco ciemniejszych kolorach. Zdecydujmy się na wersję granatową lub grafitową. Dorzućmy do tego pionowe linie i gładkie modele, dzięki czemu możemy mieć pewność, iż nasza sylwetka zostanie optycznie wyszczuplona. Unikajmy natomiast rozmaitych kombinacji (np. ciemnej marynarki i jasnych spodni). Jeśli od dłuższego czasu zastanawiamy się nad tym jak dobrać garnitur do masywnej sylwetki skupmy się na następujących elementach:
- idealnym rozwiązaniem będą dla nas klapy marynarki o standardowej szerokości (w szpic),
- marynarka powinna kończyć się w miejscu, w którym zaczynają się nasze uda,
- spodnie powinny być delikatnie zwężane do dołu (nie kupujmy zbyt szerokich modeli),
- unikajmy obcisłych modeli spodni o jaśniejszych kolorach,
- doskonałym uzupełnieniem stylizacji będzie prosta koszula bez żadnych wzorów, skórzany pasek (ewentualnie szelki) i kontrastowa poszetka.
Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad mamy bardzo duże szanse na to, że dobierzemy idealny garnitur do masywnej sylwetki. Zadbajmy o to, aby wszystko najpierw bardzo dokładnie przymierzyć, dzięki czemu unikniemy późniejszego rozczarowania.
Sylwetka typu ołówek – jak dobrać garnitur?
Drugim typem sylwetki, który weźmiemy pod lupę będzie sylwetka typu ołówek. W tym przypadku nie powinniśmy bazować na pionowych liniach, a dobrym wyborem będą dla nas marynarki z wypełnieniem ramion. Nie ma żadnych przeciwwskazań, abyśmy kupili dla siebie marynarkę w kratę. Doda nam to uroku i klasy, a do tego zadbamy o to, aby sylwetka stała się atrakcyjniejsza w odbiorze.
Jeśli chodzi o dobranie spodni do garnituru jednym z najlepszych rozwiązań dla panów z sylwetką typu ołówek będą spodnie z niskim stanem. Strzałem w dziesiątkę okaże się ich połączenie z brązowym paskiem (skórzanym) oraz prostokątną poszetką. Ponadto zwróćmy uwagę na starannie dopasowane koszule i buty z delikatnie zaokrąglonym czubkiem. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad szarym garniturem, jednocześnie unikając tych w ciemniejszych kolorach.
Atletyczna sylwetka – co wziąć pod uwagę przy wyborze garnituru?
Wysportowani panowie z atletyczną sylwetką mają zdecydowanie najmniej problemów, jeśli chodzi o skuteczne dobranie garnituru na zbliżającą się uroczystość. Wybierajmy marynarki z delikatnym wypełnieniem ramion (ewentualnie kupmy model bez wypełnienia). Może to być marynarka w jasnym, jak i ciemnym kolorze (alternatywą jest krata). Jeśli chodzi o spodnie zdecydujmy się na wąską wersję o regularnej szerokości (lub zwężaną do dołu). Optymalnym uzupełnieniem okażą się:
- szerokie paski i krawaty,
- masywne buty,
- tradycyjna poszetka.
Możliwości mamy bardzo dużo, ale najlepiej będzie, gdy skonsultujemy swoją decyzję z doświadczonym stylistą. W końcu chodzi o to, abyśmy czuli się dobrze i komfortowo, a garnitur ma nam posłużyć przez kilka/kilkanaście najbliższych miesięcy.
Jak dobrać garnitur dla niskiego mężczyzny? Cenne porady
Nieco więcej kłopotów ze skutecznym dobraniem garnituru mają niscy mężczyźni. W tym przypadku nie każdy musi wiedzieć jak dobrać garnitur i na jakie konkretnie elementy zwracać największą uwagę. Niski mężczyzna powinien się skupić na tym, aby optycznie wydłużyć swoją sylwetkę. W związku z tym trafną decyzją okażą się pionowe linie i cienkie paski na koszuli. Dochodzą do tego modele w delikatne prążki oraz gładkie w nieco ciemniejszych kolorach. Uzupełnieniem będzie krawat o jednolitym i stonowanym kolorze. Nigdy nie stawiajmy na krzykliwe wzory i długie marynarki.
Niskie osoby powinny się zdecydować na fason typu slim-fit z wąskim rękawem oraz delikatne paski z lekkimi klamrami. Spodnie muszą być starannie dopasowane, najlepiej zwężane ku dołowi.
Dobieranie garnituru – czy należy to robić samemu? Ile to może kosztować? Najpopularniejsze materiały
W sytuacji, gdy nie posiadamy dostatecznie rozbudowanej wiedzy na temat tego jak dobrać garnitur powinniśmy jak najszybciej skorzystać ze wsparcia wybitnych stylistów. Pomocni będą również nasi znajomi i bliscy (np. członkowie rodziny), którzy ocenią wybrane modele i podpowiedzą nam, co ewentualnie moglibyśmy w nich zmienić.
Koszt zakupu idealnie dobranego garnituru może się wahać w granicach 2-3 tysięcy złotych, chociaż garnitury szyte na miarę potrafią kosztować zdecydowanie więcej. Weźmy pod lupę swoje aktualne możliwości finansowe i na tej podstawie dobierzmy właściwy garnitur na studniówkę, romantyczną kolację z ukochaną (np. zaręczynową) czy też inną okazję.
Jeśli chodzi o najpopularniejsze materiały, z jakich wykonuje się obecnie garnitury zaliczymy do nich z całą pewnością: wełnę, len, bawełnę oraz poliester.
Jak dobrać garnitur? Krótkie podsumowanie
Artykuł na temat tego jak dobrać garnitur zasługuje na krótkie podsumowanie. Duże znaczenie ma w tym przypadku nasza sylwetka. Panowie dysponują różnymi typami sylwetki, dlatego warto to najpierw solidnie przeanalizować i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski. Zaleca się nawiązać bliższą współpracę z doświadczonymi stylistami. Garnitur będzie nam potrzebny np. na zbliżającą się wielkimi krokami uroczystość rodzinną i biznesową, ale też na romantyczną kolację zaręczynową oraz studniówkę.
Aktualnie możemy wyróżnić trzy podstawowe typy męskich sylwetek: masywną (dobrym wyborem będą ciemniejsze kolory, pionowe linie, gładkie modele, klapy w szpic o standardowej szerokości, spodnie zwężane do dołu, prosta koszula, kontrastowa poszetka i skórzany pasek), atletyczną (stawiajmy na marynarki z delikatnym wypełnieniem ramion w jasnym lub ciemnym kolorze, wąskie spodnie o regularnej szerokości lub zwężane ku dołowi, szerokie paski i krawaty, tradycyjne poszetki i masywne buty) oraz ołówek (bazujmy na marynarkach w kratę z wypełnieniem ramion, spodniach z niskim stanem, starannie dopasowanych koszulach, butach z zaokrąglonym czubkiem i szarym kolorze).
Jeśli chodzi o dobranie garnituru dla niskiego mężczyzny strzałem w dziesiątkę okaże się model z pionowymi liniami (w prążki lub gładki) w ciemniejszym kolorze. Dochodzi do tego jednolity krawat, fason typu slim-fit z wąskim rękawem i delikatny pasek z lekką klamrą. Koszt zakupu garnituru może wynieść nawet kilka tysięcy złotych (z reguły 2-3 tysiące, najwięcej zapłacimy za modele szyte na miarę), a tworzy się je głównie z wełny, bawełny, lnu oraz poliestru. Ostateczną decyzję podejmijmy po długich i rzeczowych analizach.