Chcesz mieć funkcjonalne i eleganckie wnętrze swojego domu lub mieszkania? Antresole pozwolą Ci doskonale wykorzystać potencjał wysokiego pomieszczenia. Tworząc antresolę, zyskujesz zupełnie nową przestrzeń, którą możesz dowolnie wykorzystać – w zależności od własnych potrzeb. Możesz urządzić tam praktyczną sypialnię, lub pokój zabaw dla swoich dzieci. Dodaj do swojego wnętrza trochę przestrzeni i ciesz się spektakularnym efektem antresoli.
Co to jest antresola? Czy mogę ją zastosować w swoim domu?
Zastanawiasz się, co to jest antresola? Antresola to pośredni poziom wbudowany pomiędzy dwa piętra budynku, zazwyczaj na poziomie gruntu. Najczęściej stosuje się ją w dużych budynkach przemysłowych, centrach handlowych i restauracjach, choć można ją również zbudować w prywatnym domu. Antresola może zostać wykorzystana, jako biuro w domu, miejsce na łóżko, lub szafa na ubrania. Dobry projekt i wyposażenie antresoli to gwarancja niesamowitych efektów.
Antresola w domu – na co zwrócić uwagę?
Zastosowanie antresoli w domu charakteryzuje się praktycznością i funkcjonalnością. Bez zachowania pewnych środków bezpieczeństwa może być jednak niebezpieczne dla domowników. Przed rozpoczęcie projektu antresoli w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wejście. Ważne są schody – czy kręte, czy proste, solidna balustrada to konieczność, która zapewni stabilność i ochronę przed poślizgnięciem.
Jeśli z antresoli nie będą korzystać dzieci, zamiast schodów możesz zamontować drabinkę. Pamiętaj, że musi być ona stabilna. Kolejnym ważnym aspektem są balustrady. Możesz zastosować tradycyjne lub nowoczesne szklane barierki. W ten sposób możesz stworzyć pomieszczenie przypominające balkon. Antresola wymaga również oświetlenia – potrzebuje osobnego zestawu lamp. Rodzaj oświetlenia nie ma znaczenia i zależy wyłącznie od preferencji właścicieli domu, a także od przeznaczenia antresoli. Można zastosować standardową lampę wiszącą, kinkiety lub lampę podłogową.
Jak wykonać antresolę w swoim domu?
Budowę antresoli należy rozpocząć od zaprojektowania dobrego projektu. Wykonując projekt weź pod uwagę instalację elektryczną. Zadbaj o to, aby w antresoli znalazło się gniazdko elektryczne oraz dobre oświetlenie.
Następnym krokiem jest zakup wszystkich potrzebnych materiałów. Antresola jest zazwyczaj wykonana z drewna, więc możesz na przykład odwiedzić tartak. Pokaż swój projekt pracownikom, a oni będą wiedzieli, czego dokładnie oczekujesz.
Najważniejszą częścią budowy antresoli jest wywiercenie otworów i zamontowanie belek, które utrzymują całą konstrukcję. Możesz to zrobić samodzielnie, opierając się na poradnikach budowlanych. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że antresola jest w stu procentach bezpieczna i dobrze wykonana, zleć to specjaliście, który zrobi to za Ciebie.
Zalety antresoli w domu
Wybudowanie tego typu konstrukcji w Twoim domu ma wiele zalet, o czym przekonasz się poniżej.
Wielorakie zastosowanie antresoli
Antresole mogą być wykorzystana na wiele sposobów. Może się ona stać sypialnią, domową biblioteką, lub strefą relaksu. Zaaranżowanie antresoli w większości przypadków zależy od tego, jak duże i wysokie jest wnętrze. W niektórych przypadkach możliwości mogą być ograniczone. Jednak nawet małe wnętrze może stać się praktyczną przestrzenią, jeśli wykorzystamy ciekawy pomysł na jego aranżację. Eksperci od aranżacji wnętrz stosują różne rozmaite rozwiązania, o których nawet byś nie pomyślał.
Antresola w salonie – miejsce relaksu po długim dniu
Najpopularniejsza jest zdecydowanie antresola w salonie. Zwiększa ona funkcjonalność pomieszczenia, a także sprawia, że wnętrza z wysokim sufitem stają się bardziej przytulne. Antresola w mieszkaniu jednopokojowym, typu studio to dobra metoda na oddzielenie sypialni od części dziennej. W ten sposób w jednym pomieszczeniu można mieć dwa wnętrza – duży, nowoczesny salon i małą, przytulną sypialnię na górze.
Antresola w sypialni – uczyń swój pokój bardziej funkcjonalnym
Antresola nie musi być tylko sypialnią – może być wręcz wbudowana w sypialnię! Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z pomysłów, który docenić mogą zwłaszcza panie, jest stworzenie na antresoli szafy typu walk-in. To doskonałe rozwiązanie, jeśli masz dużo ubrań, które nie mieszczą się w małych szafach. Jeśli szafa typu walk-in nie jest tak kuszącym rozwiązaniem, można stworzyć na antresoli mały gabinet do pracy, nauki lub rozwijania swojego hobby.
Antresola w pokoju dziecięcym – tajna baza dla Twojego malucha
Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się antresola w pokoju dziecięcym lub sypialni nastolatka, która jest doskonałym pomysłem. Rodzice decydują się na budowę antresoli, aby zaoszczędzić sporo miejsca, co jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy jeden pokój jest przeznaczony dla więcej niż jednego dziecka. Istnieje kilka zastosowań antresoli w pokoju dziecięcym. Jeśli jest to miejsce do spania, w pokoju jest więcej miejsca na biurko do nauki. Co więcej, antresola, podobnie jak łóżko piętrowe, jest dla dziecka czymś naprawdę wyjątkowym. To idealne miejsce do zabawy, gdzie mali poszukiwacze przygód mogą puścić wodze fantazji.
Wady antresoli w domu
Choć antresola pięknie prezentuje się w domu, jest to również dość wymagające rozwiązanie. Wielu właścicieli domów, którzy decydują się na budowę antresoli, pomija ważne kwestie i ewentualne problemy, o których należy pamiętać.
Jednym z największych problemów jest ogrzewanie domu z antresolą. Ciepłe powietrze przepływa do góry, co powoduje konieczność podkręcenia ogrzewania. Tylko w ten sposób temperatura na niższym poziomie, gdzie spędza się znacznie więcej czasu, będzie optymalna. Ponadto, ponieważ ciepło gromadzi się nie na, a pod sufitem, korzystanie z antresoli zimą może być problematyczne – powietrze na górze może być po prostu zbyt gorące i suche. Utrzymanie tego samego poziomu temperatury na dole pokoju i na antresoli jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu jedno z wnętrz zawsze będzie zbyt zimne lub zbyt gorące.
Kolejny problem może wynikać z nietypowej konstrukcji antresoli. Będąc otwartą przestrzenią, nie jest ona w pełni zamknięta, dlatego nie izoluje dźwięków. Muzyka, dźwięk telewizora czy rozmowy mogą być słyszalne wokół domu, co może zakłócać spokój i prywatność.