AZS, czyli atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu genetycznym, z tendencją do nawrotów. Chorobę tę określa się również mianem egzemy lub wyprysku atopowego. Jest to najczęściej występujące schorzenie skóry, które ma duży wpływ na codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Jakie są objawy choroby i formy leczenia? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz w dalszej części artykułu.
Jak rozpoznać AZS – objawy
Atopowe zapalenie skóry objawia się czerwonymi plamkami i niewielkimi grudkami na skórze. Towarzyszy mu uciążliwy świąd i łuszczenie skóry. Podczas drapania skóry, może wystąpić nadkażenie zmian, co powoduje większy świąd. AZS zwykle objawia się również suchą, łuszczącą się skórą, a także ciemną skórą dookoła oczu. Przebieg choroby jest bardzo indywidualny, jednak najczęściej zmiany chorobowej obejmują określone miejsca ciała. AZS u dziecka objawia się zazwyczaj przed 5. rokiem życia. Chorobę diagnozuje lekarz dermatolog po dokonaniu badania fizykalnego i wywiadu chorobowego.
Jak leczyć AZS?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, zatem nie da się jej do końca wyleczyć. Pojawiają się naprzemienne stanu zaostrzenia objawów oraz poprawy kondycji skóry. Warto zadbać o odpowiednie leczenie, pielęgnację i dietę, ponieważ zwiększają one szansę na wyciszenie choroby nawet na kilka lat. Aby zmniejszyć intensywność objawów, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. W tym celu stosuje się emolienty, czyli kremy i maści, których zadaniem jest ochrona skóry przed wysuszeniem. Przy AZS zaleca się aplikowanie emolientów minimum dwa razy dziennie. Podczas kąpieli należy unikać gorącej wody i stosować dedykowane środki myjące, które są delikatniejsze dla wrażliwej skóry i nie posiadają w składzie mydła. Mydło usuwa naturalną barierę lipidową skóry, co jest w tym przypadku niewskazane, gdyż prowadzi do wysuszenia skóry.
Leczenie atopowego zapalenia skóry powinno odbywać się pod opieką lekarza dermatologa. Na zmiany skórne najczęściej stosuje się miejscowo maści lub kremy steroidowe. W przypadku bardzo dokuczliwego świądu zaleca się stosowanie doustnych leków przeciwhistaminowych.
Jak zapobiegać nawrotom AZS?
Jeśli uda się wyciszyć objawy choroby, warto stosować pewne profilaktyczne czynności, które zmniejszą prawdopodobieństwo nawrotu zmian skórnych. Należą do nich:
- odpowiednia dieta, bogata w kwasy tłuszczowe omega. W diecie warto uwzględnić zdrowe tłuszcze, oliwę z oliwek, jajka, ryby oraz owoce morza. Niezwykle istotne jest również nawodnienie organizmu. Konieczne jest spożywanie minimum dwóch litrów wody dziennie.
- naturalne kosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji atopowej skóry. Zwykle delikatne i bezzapachowe. Utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry jest bardzo ważne i przynosi ulgę skórze.
- zadbanie o zdrowie psychiczne – naucz się rozładowywać stres oraz poznaj techniki relaksacyjne. Stres jest jednym z najczęstszych przyczyn nawrotu zmian skórnych.
- delikatne środki piorące, które nie zostawiają substancji drażniących. Dobrze mogą się sprawdzić środki piorące przeznaczone dla niemowląt.