Owoc kaki przybył do Polski z krajów tropikalnych i bardzo szybko zyskał szeroką grupę zwolenników. Stało się tak głównie z tego względu, iż owoc kaki zawiera jedynie 70 kalorii w 100 gramach. Co za tym idzie bez problemów możemy go włączyć do swojej diety. Kaki zawiera w sobie wiele cennych składników odżywczych, dzięki czemu przydaje się zarówno osobom młodym, jak i tym znacznie bardziej doświadczonym. Pomoże nam zadbać o wzrok, a do tego może chronić przed rozwijaniem się zmian nowotworowych. Oczywiście należy go spożywać w rozsądnych ilościach. Trudno go pomylić z jakimkolwiek innym owocem. Jest bardzo charakterystyczny (połączenie koloru czerwonego z pomarańczowym) i posiada gładką skórkę.
Owoc kaki – co tak naprawdę o nim wiadomo?
Owoc kaki nie zawiera w sobie żadnych pestek, ma przyjemny smak, a największą popularność zyskał początkowo na terenie Azji (w Chinach oraz Japonii). Z czasem jednak ten owoc zaczął zdobywać coraz większą popularność w Polsce. Obecnie nie powinno to nikogo dziwić, gdyż wykazuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Owoce kaki są hodowane w wielu różnych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii oraz Brazylii. Zdecydowanie najczęściej sprowadzamy go jednak z Hiszpanii.
Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z owocem kaki powinny poszerzyć swoją wiedzę na temat tego jak je spożywać. Na samym początku zabieramy się za obranie owocu z listków, a następnie dokładnie go myjemy. Usuwamy skórkę i kroimy kaki na mniejsze części. Alternatywnym rozwiązaniem jest przekrojenie owocu i wydrążenie z niego miąższu. Decyzja należy do nas samych. Owoc kaki jest przez nas stosowany jako doskonała przekąska (np. na II śniadanie), chociaż równie dobrze możemy z niego tworzyć pyszne przetwory. Najwięcej wiedzą o tym nasze babcie oraz dziadkowie.
Owoc kaki – jakie składniki możemy w nim odnaleźć?
Pochylmy się teraz nieco nad podstawowymi składnikami owocu kaki. W kaki (100 gram) znajduje się mniej niż 0,6 grama białka oraz zaledwie 0,2 g tłuszczu. Do tego dochodzi blisko 19 g węglowodanów. Jeśli chcemy włączyć ten owoc do swojej diety powinniśmy to dokładnie przedyskutować z doświadczonym dietetykiem, ale raczej nie powinniśmy mieć z tym większych trudności. W kaki znajdziemy też około 3,5 g błonnika, witaminy C, B6, K i E, niacynę, luteinę, kwas foliowy, tiaminę i ryboflawinę. Jak widać skład powinien nas w pełni usatysfakcjonować. Pamiętajmy również o cennych minerałach, a konkretniej o:
- wapniu,
- potasie,
- magnezie,
- żelazie,
- fosforze.
Owoc kaki zyskuje aprobatę w oczach dietetyków, ale też wielu zwykłych ludzi. Oczywiście najpierw powinniśmy go wypróbować, aby mieć pewność, że spodoba nam się jego smak.
Owoc kaki – jakie ma właściwości?
Jak już zostało wspomniane owoc kaki może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie właściwości, jak:
- hamowanie rozwoju komórek nowotworowych,
- poprawa wzroku,
- zapobieganie powstawaniu zaćmy,
- zmniejszenie ryzyka występowania chorób w okolicach plamki żółtej,
- obniżenie poziomu cholesterolu,
- korzystny wpływ na funkcjonowanie układu naczyniowo-sercowego,
- obniżenie ciśnienia krwi.
Najlepiej zrobimy jeśli porozmawiamy na jego temat z wykwalifikowanymi specjalistami. To właśnie od nich uzyskamy cenne wskazówki na temat prozdrowotnych właściwości omawianego owocu kaki.
Owoc kaki – jakie są przeciwwskazania? Ile będzie kosztować?
Owoc kaki możemy obecnie odnaleźć w wielu sklepach stacjonarnych (głównie tych większych, chociaż pojawia się również w sklepach osiedlowych – warto to regularnie sprawdzać i pytać o dostępność sprzedawców). Cena za sztukę waha się w granicach 3-4 złotych (w małych sklepach dochodzi nawet do 6 złotych), w zależności od tego do jakiego konkretnie sklepu się udamy. Nie powinno to być dla nas spore obciążenie finansowe. W polskich sklepach z takimi owocami możemy się spotkać przede wszystkim w okresie jesiennym.
Weźmy pod uwagę to, że nie każda osoba będzie mogła sobie pozwolić na beztroskie spożywanie owocu kaki. Możemy mieć na niego alergię, która będzie się objawiać: wymiotami, świądem, bólem brzucha, obrzękiem twarzy, alergicznym nieżytem nosa, pokrzywką i zapaleniem spojówek. Taką alergię trudno pomylić z jakąś inną, chociaż warto udać się z objawami do alergologa. Owoc kaki posiada w sobie alergeny podobne do tych, które znajdują się w truskawkach, marchewkach i jabłkach. Jeśli mamy uczulenie na tego typu owoce lub warzywa możemy się spodziewać, że i owoc kaki nie będzie dla nas optymalnym wyborem.
Owoc kaki – jak wykorzystamy go we własnej kuchni?
Nie da się ukryć, że owoc kaki najłatwiej wykorzystamy jako prostą przekąskę (np. na II śniadanie). Łatwo zapakujemy go do swojej torby lub plecaka i spożyjemy w wolnej chwili. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie na jakie możemy sobie pozwolić we własnej kuchni. Owoc kaki może być doskonałym dodatkiem do deserów, koktajli i sałatek owocowych. Wiele zależy od tego jakie mamy preferencje żywieniowe i w jakich konkretnie smakach gustujemy. W sieci internetowej oraz na forach znajdziemy mnóstwo przepisów, w których jednym z głównych składników jest wspomniany owoc kaki.
Z owocu kaki możemy bezproblemowo stworzyć pyszny i oryginalny sos. Sprawdźmy najpierw dostępne przepisy, a następnie zabierzmy się za eksperymenty kulinarne. Kaki połączymy m.in. z papryczką chili, kurczakiem i serem pleśniowym. Możliwości jest pod dostatkiem, a równie dobrze możemy się zdecydować na stworzenie planu żywieniowego przez dietetyka, w którym uwzględniony zostanie właśnie owoc kaki. Nie bójmy się inwestować w ten produkt zwłaszcza, że nie powinien być dla nas zbyt drogi (w supermarketach), a jest coraz łatwiej dostępny. Owoc kaki będzie idealnym uzupełnieniem galaretki z bitą śmietaną oraz sernika. Każdy z nas znajdzie dla siebie idealny przepis, w którym wykorzysta opisywany owoc.
Owoc kaki – krótkie podsumowanie
Zajmijmy się w tym momencie krótkim podsumowaniem całego artykułu. Owoc kaki zdobywa na terenie Polski coraz większą popularność. Charakteryzuje się oryginalnym (pysznym) smakiem oraz zawiera 70 kalorii w 100 gramach produktu. Znajduje swoich zwolenników zarówno wśród przedstawicieli młodszego, jak i starszego pokolenia.
Na samym początku owoc kaki był znany głównie na terenie Chin i Japonii. To tropikalny owoc o gładkiej skórce (połączenie koloru czerwonego i pomarańczowego), który jest hodowany głównie w Hiszpanii, Brazylii i Stanach Zjednoczonych, chociaż najczęściej sprowadzamy go z Hiszpanii. Jeśli chcemy wiedzieć jak go spożywać powinniśmy mieć na uwadze fakt, iż najpierw usuwamy z niego liście, później go dokładnie myjemy, obieramy ze skórki i dzielimy na mniejsze części.
W owocach kaki możemy odnaleźć m.in. witaminę C, K, E oraz B6, niacynę, ryboflawinę, luteinę, kwas foliowy, magnez, potas, fosfor, żelazo, wapń i tiaminę. Regularne spożywanie kaki sprawia, że cieszymy się jego prozdrowotnymi właściwościami. Chodzi tutaj o hamowanie rozwoju komórek nowotworowych, obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu czy też poprawę wzroku.
Jeśli chodzi o cenę za owoce kaki miejmy na uwadze to, że przyjdzie nam za nie zapłacić około 3-4 złote za sztukę (w małych sklepach nawet 6 złotych). W Polsce występują głównie w okresie jesiennym. Pamiętajmy o tym, że nie zawsze będziemy mogli sobie pozwolić na ich beztroskie spożywanie. Czasami możemy mieć na nie alergię, która objawia się biegunką, wymiotami, obrzękiem twarzy, pokrzywką czy też zapaleniem spojówek. Warto to przedyskutować z dietetykiem.
Owoc kaki możemy wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim stosujmy go w ramach przekąski (na II śniadanie), ale możemy go też łączyć z kurczakiem, koktajlami, sałatkami, deserami, serem pleśniowym, sernikiem, galaretką z bitą śmietaną i papryczką chili.