Wykusz w domu to specjalnie zaprojektowany element konstrukcyjny, który wpływa m.in. na estetykę i funkcjonalność całego budynku. Co najważniejsze można go znaleźć na ścianie elewacyjnej, a konkretniej powyżej parteru. Dużo będzie zależało od projektu całego budynku, nad którym czuwają doświadczeni specjaliści. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykusz przebiegał przez wszystkie piętra, chociaż równie dobrze może się pojawić jedynie na najwyższym piętrze budynku. Co przemawia za wykuszem i dlaczego warto zainteresować się tym elementem konstrukcyjnym?
Wykusz w domu – co to tak właściwie jest? Podstawowe informacje
Na samym początku wypadałoby się zastanowić nad jedną podstawową kwestią, a mianowicie, czym tak właściwie są wykusze w domu? W zdecydowanej większości przypadków wykusz jest niewielką wnęką z oknami, chociaż doskonałą alternatywą dla wymagających domowników będą duże i przeszklone pomieszczenia, gdzie można sobie urządzić np. komfortowy kącik do czytania książek. Ostateczna decyzja będzie należała do osób, które będą użytkować konkretny budynek, ale za każdym razem należy ją skonsultować z doświadczonymi fachowcami. Aranżacja wykuszu wcale nie jest łatwym przedsięwzięciem, ale zdecydowanie się na taki krok ma niebagatelny wpływ na poprawę funkcjonalności całego budynku. Dzięki temu budynek zyskuje na atrakcyjności wizualnej i znajdzie się w nim nieco więcej wolnej przestrzeni. Oczywiście nie obejdzie się bez wsparcia projektanta wnętrz, któremu należy dostarczyć wszelkie wskazówki i tym samym zadbać o to, aby projekt został zrealizowany zgodnie z oczekiwaniami klienta.
W jakich formach może występować wykusz?
Godne uwagi jest to, że wykusz może występować pod kilkoma różnymi postaciami. Warto więc dokładnie sobie wszystko rozrysować i określić własne potrzeby, a dopiero potem zabierać się za jego aranżację. Oto najciekawsze propozycje, na jakie można się zdecydować:
- wykusz w salonie w kształcie kwadratu,
- wykusz w kształcie prostokąta,
- wykusz pod postacią półkola,
- wykusz w formie wielokąta.
Jak widać kluczową rolę w tym aspekcie odgrywają rzetelne analizy porównawcze, aby odrzucić najmniej korzystne opcje i pozostać jedynie przy tych najbardziej atrakcyjnych dla danego klienta. Kuszącym rozwiązaniem jest nawet wykusz o prostej bryle i konstrukcji, który nie będzie w sobie zawierać zbyt wielu elementów dekoracyjnych. W ten sposób dba się przecież o elegancki i schludny charakter całego budynku, który z pewnością spodoba się zaproszonym gościom i przechodniom.
Aranżacja wykuszu – na co się zdecydować? Porady
Nie da się ukryć, że profesjonalna aranżacja wykuszu wymaga czasu oraz zaangażowania. Dużym ułatwieniem jest solidne wsparcie ze strony doświadczonych fachowców. Sporym zainteresowaniem ze strony współczesnych domowników cieszą się małe i wąskie wykusze w domu, na które nie trzeba przeznaczać dużo miejsca, a jednocześnie będą stanowić przytulny kącik wypoczynkowy dla osoby młodej, jak i nieco starszej. Może to być np. przeszklone pomieszczenie z ławą. Na drugim “biegunie” znajdują się natomiast ogromne wykusze, które mogą stanowić:
- jadalnię,
- oranżerię,
- punkt widokowy na osiedle, dzielnicę czy też miasto.
Pewne jest jedno, wykusz w salonie powinno się zaplanować już na etapie projektowania własnego domu, ponieważ później można napotkać na poważne problemy i całe przedsięwzięcie zakończy się fiaskiem. Jeśli właściciele budynków będą się chcieli zdecydować na dobudowanie wykuszu, konieczne okaże się zdobycie ekspertyzy ze strony inspektora budowlanego. Nie zawsze jest to możliwe.
Wykusz a jego konstrukcja – jak to wygląda w praktyce?
Pora zająć się konstrukcją wykuszu. Jeśli konstrukcja ma być lekka, zawsze można zdecydować się na to, aby dolny oraz górny strop były częściami nośnymi budynku. W ten sposób słupki międzyokienne będą cienkie i delikatne. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można sobie pozwolić na stworzenie przeszklonego ogrodu zimowego. Drugą opcją jest zastosowanie słupków okiennych jako elementów nośnych budynku, ale w tym przypadku konstrukcja będzie zdecydowanie masywniejsza i cięższa. Jeśli zainteresowane osoby chcą nadać konstrukcji funkcję ozdobną, zawsze można postawić na słupki z żelbetu.
Wykusz w salonie – największe zalety. Czy wykusze mają jakieś wady?
Wykusz w salonie niesie za sobą ogrom zalet. Wystarczy stworzyć przemyślaną konstrukcję i zabrać się za jego planowanie na etapie projektowania domu, a całość zakończy się sukcesem. Oto największe zalety wykuszu w domu:
- zwiększenie powierzchni mieszkalnej i możliwości aranżacyjnych,
- możliwość “wystawania” wykuszu poza fasadę budynku, dzięki czemu pełni funkcje reprezentacyjne i dekoracyjne,
- możliwość stworzenia przytulnego kącika do wypoczynku (fotele, ława, sofa) czy też czytania i podziwiania krajobrazów,
- łatwe wyeksponowanie roślin i ozdób,
- możliwość zastosowania firan, zasłon, rolet, plis i żaluzji (w różnych wersjach),
- zastosowanie dużych okien sprzyja oszczędzaniu energii.
Wykusze w domu mają również swoje wady, ponieważ oznacza to większe wydatki związane z kosztami budowy oraz konieczność zakupienia dodatkowych materiałów budowlanych. Czasami występują też problemy z równomiernym ogrzaniem budynku.
Wykusz w domu – krótkie podsumowanie
Najwyższy czas zająć się krótkim podsumowaniem artykułu o wykuszu w domu. To specjalnie zaprojektowany element konstrukcyjny, który występuje na ścianie elewacyjnej. Może przyjąć kształt kwadratu, prostokąta, półkola oraz wielokąta. Aranżacja wykuszu przebiega na dwa podstawowe sposoby. Mniejsze oraz węższe sprawdzą się jako kącik wypoczynkowy, a te zdecydowanie większe mogą stanowić jadalnię lub oranżerię.
Najważniejsze jest to, aby za zaplanowanie wykuszu w domu zabrać się już na etapie projektowania domu, gdyż dobudowanie wykuszu nie zawsze jest możliwe. Konieczne będzie uzyskanie ekspertyzy od inspektora budowlanego. Zainteresowane osoby mogą postawić na lekką (dolny i górny strop są częściami nośnymi budynku) oraz masywniejszą konstrukcję (słupki okienne jako elementy nośne budynku). Do największych zalet wykuszu w salonie można zaliczyć m.in. łatwe eksponowanie roślin, oszczędność energii (duże okna), możliwość zastosowania firan, plis, żaluzji, rolet lub zasłon oraz zwiększenie powierzchni mieszkalnej. Jeśli chodzi o wady, trzeba wspomnieć m.in. o wyższych kosztach budowy i problemach z równomiernym ogrzaniem budynku.