Optymizm ma bardzo dużo wspólnego z pozytywnym nastawieniem do otaczającego nas świata. Osoby będące optymistami cieszą się nawet z najmniejszych rzeczy i nie poddają się przy pierwszych porażkach. Optymizm kojarzy się z wiecznym uśmiechem na twarzy, radością, dobrym humorem, korzystnym samopoczuciem i chęcią do podejmowania nowych wyzwań. Jeśli jesteśmy optymistami będziemy wierzyć, że wszystko co sobie w danym momencie zaplanowaliśmy zakończy się wielkim sukcesem. Uparcie dążymy do celu i nie podłamujemy się napotkanymi przeszkodami. Optymizm uczy nas czerpać z życia pełnymi garściami, tak aby w wieku seniorskim móc śmiało powiedzieć, że przeżyliśmy życie na własnych warunkach i jesteśmy z niego w stu procentach zadowoleni.
Optymizm – jakie może mieć podłoże?
Optymizm może mieć swoje podłoże w wychowaniu oraz dotychczasowych doświadczeniach. Jeśli nasi rodzice są/byli optymistami istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że przejmiemy taki styl funkcjonowania i sprawi nam to dużą frajdę. Z kolei, gdy doświadczaliśmy w życiu wielu dobrych rzeczy możemy mieć pewność, że do kolejnych wyzwań będziemy podchodzić z pozytywnym nastawieniem i nic nie zaburzy naszego dobrego samopoczucia.
Czym charakteryzują się optymiści?
Zastanówmy się w tym miejscu nad charakterystycznymi cechami współczesnych optymistów. Z pewnością zaliczymy do nich:
- pewność siebie,
- zorientowanie na konkretny cel,
- wysoką samoocenę i odwagę,
- towarzyskość i otwartość na nowe wyzwania,
- aktywność.
Jeśli pielęgnujemy w sobie takie cechy miejmy świadomość tego, że podejmowanie kolejnych decyzji przyjdzie nam z większą łatwością i nic nie będzie w stanie nas złamać. Optymista nie ma nic wspólnego z lękliwym podejściem do życia.
Oczywiście optymiści w pewnym momencie mogą zmienić swoje dotychczasowe nastawienie, np. na skutek serii niepowodzeń i traumatycznych zdarzeń. Trudno byłoby pozostać optymistą, gdybyśmy w krótkim odstępie czasu utracili bliską osobę, rozstali się z partnerem, popadli w chorobę, stracili mieszkanie i pracę czy też zbankrutowali. Wiele zależy od naszego charakteru. Jeśli jesteśmy mocnymi osobami wyciągniemy z takich zdarzeń właściwe wnioski i przeistoczymy je w coś dobrego.
Optymista – jak zachowuje się na co dzień? Jak zostać optymistą?
Z optymizmem każdy z nas ma styczność na co dzień. Optymistów spotykamy w pracy, na uczelni, na chodniku czy też nawet w swoim własnym domu. Trudno byłoby ich nie rozpoznać, ponieważ optymizm przejawia się m.in.:
- chęcią przebywania z innymi osobami i pozytywnym nastawieniem do życia,
- chęcią do podejmowania różnorodnych działań,
- pełnym zaakceptowaniem swoich zalet oraz wad,
- brakiem zazdrości oraz zawiści,
- umiejętnością cieszenia się z małych sukcesów,
- umiejętnością pracy pod stresem i presją czasu,
- tolerancyjnością,
- bronieniem własnego zdania.
Optymista może całkowicie odmienić nasze dotychczasowe życie, ponieważ pod wpływem jego zachowania i podejścia możemy dokonać w sobie kilku istotnych zmian (chodzi m.in. o to, aby nie dążyć jedynie do osiągania materialnych sukcesów i znać umiar). Optymizm łączy się z życzliwością, empatią i sympatycznym nastawieniem do drugiej osoby. Jeśli chcemy zatroszczyć się o to, aby być w przyszłości optymistami powinniśmy w pierwszej kolejności zaakceptować siebie, nie poświęcać zbyt dużo na analizy (lepiej działać), głęboko oddychać i medytować oraz zacząć myśleć pozytywnie.
Jak sprawdzić czy jesteśmy optymistami? Przydatne wskazówki
Każdy z nas może sprawdzić w dowolnym momencie, czy mamy coś wspólnego z optymizmem. Wystarczy przeprowadzić prosty test i wyciągnąć na jego podstawie racjonalne wnioski. Zawsze możemy to przedyskutować w gronie najbliższych osób lub porozmawiać na ten temat z doświadczonymi specjalistami z dziedziny psychologii.
Odpowiedzmy sobie na kilka prostych pytań: czy jesteśmy szczęśliwymi osobami? czy świat jest naszym zdaniem kolorowy? czy rozpoczynający się dzień przyniesie nam coś dobrego? czy cieszymy się na spotkanie z naszymi znajomymi? jak widzimy swoją przyszłość? co zrobilibyśmy po utracie pracy? jak radzimy sobie ze stresem? co o sobie myślimy?
Jeśli stwierdzimy, że jesteśmy szczęśliwi, świat jest piękny i zawsze przynosi nam coś dobrego, a nasi znajomi są wyjątkowi i cieszymy się z ich sukcesów możemy mieć pewność, że jesteśmy stuprocentowymi optymistami. Taka osoba poradzi sobie również w sytuacji stresowej, widzi przyszłość w jasnych barwach i nie załamie się po utracie zatrudnienia. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię i postawić na kreatywność. Pamiętajmy o tym, że w zdecydowanej większości przypadków mamy przy sobie bliskich, którzy są w stanie wesprzeć nas w najtrudniejszych momentach naszego życia i wyciągnąć do nas pomocną dłoń. Nie bójmy się z tego skorzystać. Razem można osiągnąć więcej i wyjść z dołka.
Optymizm – z jakimi stwierdzeniami możemy się spotkać?
Z optymizmem powiązanych jest wiele różnych stwierdzeń. Często słyszymy, że optymiści żyją dłużej i są zdrowsi. Jest w tym dużo prawdy, gdyż pozytywne podejście do świata może nieco wydłużyć nasze życie i utrzymać je w dobrym zdrowiu. Nie będziemy się wtedy nadmiernie stresować i unormujemy poziom kortyzolu (hormon stresu) oraz zagwarantujemy sobie zwiększenie wydzielania serotoniny (hormon szczęścia).
Niektórzy uważają również, że optymiści nie mają prawa ulegać stanom depresyjnym. Jest to jednak całkowicie błędne założenie, ponieważ depresja może dotknąć nawet najmocniejszego człowieka i pojawić się w najmniej spodziewanym momencie (np. w wyniku załamania się świata, w którym do tej pory żyliśmy). Kolejnym stwierdzeniem jest to, że optymizm może być źle odbierany przez społeczeństwo. Nie ma to jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ optymiści są dla innych ludzi inspiracją i wzorem do naśladowania. To z reguły ludzie ciekawi, pełni życia oraz chętnie dzielący się swoimi doświadczeniami i przeżyciami.
Optymizm – krótkie podsumowanie
Zajmijmy się teraz krótkim podsumowaniem całego artykułu o optymizmie. Miejmy świadomość tego, że optymizm jest ściśle powiązany z pozytywnym nastawieniem do otaczającego nas świata, uśmiechem na twarzy oraz dobrym samopoczuciem. Może mieć swoje podłoże w wychowaniu oraz dotychczasowych doświadczeniach.
Optymiści charakteryzują się pewnością siebie, umiejętnością cieszenia się z małych sukcesów, zorientowaniem na konkretny cel, aktywnością, wysoką samooceną, odwagą, towarzyskością i otwartością na nowe wyzwania. Co najważniejsze optymista na co dzień chętnie przebywa z innymi osobami i cieszy się z sukcesów najbliższych, nie ma w sobie zazdrości i zawiści, chętnie podejmuje różne działania, umie pracować pod stresem i presją czasu oraz akceptuje swoje zalety i wady. Jeśli chcielibyśmy zostać optymistami powinniśmy jak najszybciej zacząć pozytywnie myśleć, głęboko oddychać i medytować, przestać nadmiernie analizować i zaakceptować siebie w całej okazałości.
W dowolnym momencie możemy sprawdzić, czy mamy coś wspólnego z optymizmem. Wystarczy, że zadamy sobie kilka prostych pytań: czy jesteśmy szczęśliwi? w jakich barwach widzimy świat? jak widzimy swoją przyszłość? jak radzimy sobie ze stresem? Jeśli mamy co do tego wątpliwości porozmawiajmy z bliskimi lub psychologiem.
Obecnie możemy się spotkać z wieloma różnymi stwierdzeniami na temat optymizmu, np. z tym, że optymiści żyją dłużej i są zdrowsi (jest to fakt, wpływ na to ma unormowanie poziomu kortyzolu i zwiększenie wydzielania serotoniny) czy też, że optymista nie ma prawa mieć depresji (to błędne założenie, bo depresja może dotknąć każdego człowieka).